Obszernie i ciekawe o Kociewiu i nie tylko

 Oddział Kociewski Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Tczewie wydał właśnie 10 tom poszukiwanych i niezwykle wartościowych „Tek Kociewskich
„Teki Kociewskie” są periodykiem popularno-naukowym wydawanym przez i publikowanym na stronach Kociewskiej Biblioteki Internetowej, a także w formie papierowej. Najnowszy numer liczy sobie aż 282 strony. Pomysł wydawania tek – na początek w internecie – zrodził się podczas prac nad Kociewską Biblioteka Internetową. Okazało się, że przedstawiciele młodej inteligencji kociewskiej, zwłaszcza studenci i absolwenci, dysponują już znacznym dorobkiem drobnych prac naukowych i popularyzatorskich, tworzonych zazwyczaj na potrzeby zajęć na studiach. Zastanawiając się nad formą zamieszczania takich prac na KBI powstał pomysł redagowania ich w formie czasopisma. Jednocześnie periodyk taki zaspokajać mógł potrzebę kronikarską dokumentowania aktywności Oddziału Kociewskiego ZKP w Tczewie. Ze względu na różnorodną treść i formę planowanych artykułów przyjęto nazwę „Tek”. Pierwszy numer ukazał się w październiku 2007 roku. Aktualnie "Teki" są jednym z nielicznych periodyków regionalnych poświęconych Kociewiu (obok "Kociewskiego Magazynu Regionalnego i "Rydwanu").
O znaczeniu czasopisma świadczą nagrody dla redaktorów czasopisma wręczone na początku 2012 r. Michał Kargul otrzymał Kociewskie Pióro za działalność publicystyczną w 2011 roku, zaś w tej samej dziedzinie Krzysztof Korda został nagrodzony Pierścieniem Mechtyldy. Najnowszy – X numer Tek Kociewskich, którego redaktorem naczelnym jest nadal Michał Kargul, a który przez osobę Tomasza Jagielskiego zahacza także Żuławy Gdańskie, traktuje między innymi o Franciszkuy Sędzickim, Borowiackim Towarzystwie Kultury w Tucholi, przedwojennej przestępczości w Zblewie, czy osobie niestrudzonego promotora Kociewia – senatorze Andrzeju Grzybie.
(Red.) bg fot. Oddział Kociewski ZKP Tczew

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: