Danuta Szaflarska - wspomnienie gwiazdy

W niedzielę odeszła Danuta Szaflarska, ceniona aktorka teatralna i filmowa, wielokrotnie nagradzana za swoją pracę twórczą, za wkład w rozwój polskiej kultury - szczególnie w dziedzinie teatru. W latach 40 - tych i 50 - tych jej uroda i aktorski czar stawiany był przez krytyków na równi z najwybitniejszymi gwiazdami światowego kina. Była obecna w polskim kinie i teatrze przez ponad 80 lat.

Danutę Szaflarską pamiętamy z Zakazanych piosenek, Doliny Issy, Korczaka. Urodziła się w 1915 roku. W połowie lat 30. XX w. przeprowadziła się do Warszawy, gdzie w 1939 roku ukończyła Państwowy Instytut Sztuki Teatralnej. 14 września debiutowała w spektaklu Szczęśliwe dni (reżyseria: Bronisław Dąbrowski). Do 1941 roku występowała w Teatrze Polskim w Wilnie (głównie w sztukach Stanisławy Perzanowskiej i Michała Meliny), następnie w teatrach konspiracyjnych. W czasie Powstania Warszawskiego była łączniczką. W 2008 roku odebrała Złotą Kaczkę dla najlepszej aktorki stulecie kina polskiego a w 2010 dostała ponownie etat w Teatrze. Miała 102 lata. Odeszła piękna kobieta... Piękny człowiek... Dobranoc Pani Danko...

(Red.) Karoll. fot.Wikipedia, filmoteka narodowa

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: