49 Baza Lotnicza kultywuje tradycje latających artylerzystów

To ciekawa wiadomość dla sympatyków lotnictwa, oraz osób związanych z 49 Bazą Lotniczą. Od wczoraj Baza kultywuje tradycje 663 Dywizjonu Samolotów Artylerii, działającego w ramach Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, w latach 1944 – 1946

Kultywowanie tradycji nowej jednostki to konsekwencja decyzji ministra obrony narodowej z 10 lutego bieżącego roku. Latający w składzie II Korpusu 663 dywizjon artylerii formowany był od czerwca do października 1944 roku. Dywizjon był najbardziej „lądową” ze wszystkich jednostek latających Polskich Sił Zbrojnych. W jego skład wchodzli oficerowie pochodzący z każdego pułku artylerii II Korpusu, których wysłano na przeszkolenie lotnicze. 18 października 1944 roku szkolenie ukończyło 18 oficerów.

23 grudnia 1944 roku pododdział został przebazowany do strefy przyfrontowej w okolice Fiori. 8 stycznia 1945 roku piloci dywizjonu wykonali pierwsze loty operacyjne na korzyść brytyjskiego V Korpusu 8 Armii. Od lutego Eskadra "A" współpracowała także z partyzantką włoską. 3 lutego 1945 roku pododdział podporządkowany został dowódcy artylerii II Korpusu Polskiego. W kwietniu tego roku poszczególne eskadry współpracowały z artylerią II KP w Bitwie o Bolonię. 19 października 1946 roku jednostka została rozformowana. Podstawowym sprzętem dywizjonu były przystosowane do potrzeb wojska, sportowe awionetki Taylorcraft Auster. (poniżej)

 49 Baza Lotnicza kontynuuje także nadal tradycje stacjonujących w Pruszczu po II Wojnie Światowej.

(Red.) fot. 49 Blot, Wikipedia

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: