Ewakuacja z Archangielska i inne nowości w zbiorach specjalnych biblioteki PAN

Ręcznie kolorowane litografie z widokami Gdańska, fotografie rodziny Uphagen, medale i monety okolicznościowe, a także wiele innych cennych eksponatów. To wszystko nowe zbiory Biblioteki Gdańskiej PAN, które będzie można zobaczyć na wystawie zatytułowanej „Nowe Nabytki Zbiorów Specjalnych”, prezentujących nabytki i darowizny na rzecz biblioteki z 2016 roku.

W śród nowych zbiorów biblioteki zobaczymy między innymi:

- Dokumenty życia społecznego: pozwolenie na ewakuację polskiej rodziny z Archangielska do Polski, 1919 rok, dokumenty dotyczące Tczewa, w tym program uroczystości położenia kamienia węgielnego pod most na Wiśle w 1851 roku, karty gwarancyjne tczewskich zegarmistrzów z lat 1928-1929.

- Pocztówki i fotografie: fotografie rodziny Uphagen zwiedzającej Domu Uphagena w 1942 roku, album z podróży do Włoch dr. Jana Sędziaka (1861 – 1932) polskiego laryngologa, (ok. 1910 r.), portrety gdańskich literatów, (ok. 1959-1961, fot. Wera Latycka)

- Rękopisy: zbiór osobistych fotografii poetów Teresy Ferenc i Zbigniewa Jankowskiego, świadectwo dobrego urodzenia wydane przez burmistrza miasta Darłowa w 1771 roku

- Numizmaty: medale i monety okolicznościowe związane z Gdańskiem, np. z okazji 550. rocznicy powrotu Gdańska i Pomorza do Rzeczypospolitej, rejsu inauguracyjnego m/s Piłsudski w 1935 roku, zbiory ekslibrisów Adama Półtawskiego, drukarza, grafika i ilustratora książek oraz Nìla Haseviča z Ukrainy

- zbiory graficzne: ręcznie kolorowane litografie z widokami Gdańska autorstwa Reinholda Bahla, działającego na początku XX wieku

- zbiory kartograficzne: mapa Europy z 1708 roku autorstwa Hermana Molla z kartuszem dedykacyjnym, w którym zamieszczono portret królowej Anny i postaci przedstawicieli ludów zamieszkujących brytyjskie kolonie
- stare druki: typowy dla epoki wydany w 1783 roku almanach z częścią kalendarzową oraz zbiorem niezbędnych wiadomości, m.in. o rodach panujących w Europie, odległościach pomiędzy miastami, ruchu poczty, ilustrowany rycinami Daniela Chodowieckiego (1726-1801) do powieści „Nowa Heloiza” Jeana Jacques’a Rousseau. 

Zwiedzający zobaczą również inkunabuły z dawnego zasobu Danziger Stadtbibliothek zabezpieczone w czasie II wojny światowej przez bibliotekę Wyższego Seminarium Duchownego w Olsztynie i zwrócone w 2016 roku do PAN Biblioteki Gdańskiej.

 Otwarcie wystawy odbędzie się 14 lutego (wtorek) o godz. 13.00 do budynku Biblioteki przy ul. Wałowej 15. Ekspozycja będzie czynna do 17 marca 2017 r. (pn., wt., czw. 9.00-19.00 oraz śr., pt. 9.00-15.00).

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: