Niemieckie wojsko w Gdańsku w 1919 roku

Przeglądając stare zdjęcia Gdańska natrafiliśmy na bardzo ciekawe ujęcie, przedstawiające niemieckie wojsko w 1919 roku w Gdańsku. Zołnierze określani jako „oddziały rządowe”, wypoczywają na skwerku znajdującym się przy dzisiejszej ulicy 3 Maja. W tle świetnie widać dworzec i nieistniejącą od 1945 roku zabudowę.
 
Obecność niemieckiego wojska, wchodzącego w skład oddziałów Republiki Weimarskiej, akurat w tym miejscu specjalnie nie dziwi. Wojsko wobec niepokojów, miało obowiązek obsadzić i zabezpieczyć wazniejsze budynki użyteczności publicznej. Mniej więcej naprzeciwko ławki znajduje się też budynek założonej w 1893 roku Szkoła Wojenna. Komendant szkoły miał stopień podpułkownika lub pułkownika, kadra składała się z 7–8 nauczycieli w randze kapitana i 6–8 oficerów inspekcyjnych (odpowiedzialnych m.in. za dyscyplinę) w randze podporucznika lub porucznika. Pracowała też pewna liczba żołnierzy odpowiedzialnych za utrzymanie obiektu oraz rachmistrz. Do szkoły należała stajnia z przeznaczonymi do szkolenia końmi.
Szkołę wojenną ukończyło około 3500 podchorążych, m.in. Erwin Rommel (1912).  Placówka działała do końca I Wojny Światowej. Potem była miejscem rewolucyjnych wystąpień. Pod koniec 1919 roku budynek przejęło miasto. Szczęśliwie przetrwał wojnę. Dziś znajduje się w nim Urząd Pracy. Ostatnie odziały niemieckie opuściły Gdańsk 9 lutego 1920 roku. Nieco wcześniej, 10 stycznia 1920 roku Gdańsk zyskał status Wolnego Miasta.
(RED. BG) Fot Archiwum, Gedanopedia

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: