Paweł Adamowicz o Kuźni Wodnej w Oliwie

Remont i nowe regulacje wodne, zapobiegające zalewaniu obiektu. Z pierwszej ręki wiemy, co czeka oliwską Kuźnię Wodną, pochodzącą  - przypomnijmy – z 1597 roku. Głos w sprawie obiektu zabrał na swoim profilu społecznościowym sam prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz
„Zakończyliśmy inwentaryzację i już niedługo rozpoczniemy prace w Kuźni Wodnej w Oliwie. Obiekt którym do grudnia zarządzała Naczelna Organizacja Techniczna nie był remontowany od lat 70tych ubiegłego wieku. Trzeba uregulować przepływający przez kuźnię potok i zbudować w jej pobliżu tzw. kanał ulgi, który będzie odprowadzał nadmiar wody, często zalewający Kuźnię. Konieczna jest wymiana pokrycia dachu i niektórych ścian. Ze względu na prace, kuźnia będzie nieczynna do końca roku, ale bierzemy też pod uwagę możliwość jej czasowego otwierania w niektóre z letnich dni. Chcemy nie tylko wyremontować ale i ożywić ten unikalny zabytek o którym pierwsze wzmianki pojawiły się w 1597 roku, dlatego Muzeum Historyczne Miasta Gdańska przygotowuje studium funkcjonalności tego miejsca.” - pisze prezydent Paweł Adamowicz.
 
Wszyscy liczą na to, że w Kuźni znajdzie się miejsce dla jej długoletniego kustosza, który stoczył wieloletnią bitwę o uratowanie obiektu – Darka Wilka. Sam kustosz na razie milczy informując jedynie, że o tym co z nim będzie, poinformuje w stosownym momencie.
 
(Red.) Fot. Darek Wilk
 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: