Naczelny Sąd Administracyjny: Muzeum II Wojny będzie połączone

Naczelny Sąd Administracyjny wydał postanowienie uchylające postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Oznacza to, że placówka, zgodnie z wolą ministra kultury Piotra Glińskiego zostanie połączona z Muzeum Wojny 1939.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z MUZEUM

Przypomnijmy, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wstrzymał decyzję MKiDN o połączeniu Muzeum II Wojny Światowej z Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Przypomnijmy w kwietniu na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pojawiła się informacja o połączeniu dwóch placówek muzealnych budujących się w Gdańsku – Muzeum II Wojny Światowej i Muzeum Wojny 1939.

Nowa nazwa placówek to; Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Protestowały środowiska naukowe, Gdańsk oraz rada muzeum zrzeszająca wybitnych historyków. Mimo rozmów z dyrektorem Pawłem Machcewiczem i protestów kolegium naukowego Muzeum II Wojny Śwatowej zostanie ono połączone z Muzeum Westerplatte i Wojny Obronnej 1939. Nowy statut otwiera bowiem drogę do wymiany dyrekcji. Decyzja ta została zaskarżona do Sądu Administracyjnego, który przyznał rację muzealnikom. Odwołanie ministerstwa przyniosło jednak oczekiwany skutek. 

W treści uzasadnienia Naczelny Sąd Administracyjny, nie ustosunkował się merytorycznie do kwestii zasadności wstrzymania wykonalności zarządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a wskazał na uchybienia formalne Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego przy rozpatrywaniu przedmiotowego wniosku w pierwszej instancji. 

To jednak nie koniec sprawy. Jak wskazał dodatkowo Naczelny Sąd Administracyjny „należy zaznaczyć, że na obecnym etapie postępowania sądy administracyjne obu instancji zajmowały się wyłącznie kwestią wstrzymania wykonania zarządzenia Ministra, a nie skargami na ten akt”, co oznacza, że kwestia legalności wydania przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na tym etapie nie była przez NSA rozpatrywana.

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: