Chełmoński za milion sprzedany w Gdańsku

Za milion złotych sprzedano w Sopocie obraz „Jarmark na Kresach”. To największa sprzedaż polskiego dzieła w trójmieście i jedna z największych tego typu transakcji w Polsce

„Jarmark na Kresach” powstał w Paryżu, w 1882 roku i jest częścią cyklu, który otworzył obraz „Powrót z Jarmarku”, namalowany w 1878 roku. Chełmoński mieszkał w Paryżu prawie 12 lat. Odniósł tam spory sukces, głównie za sprawą kolekcjonerów z USA. Ostatnie 25 lat życia artysta spędził w Kuklówce niedaleko Radziejowic, gdzie kupił dworek i prowadził gospodarstwo rolne. Ponieważ przyjaźnił się z rodziną Krasińskich, był częstym gościem w radziejowickim Pałacu. Od 2012 roku w pałacu w Radziejowicach można zobaczyć największą wystawę dzieł Józefa Chełmońskiego. "Jarmark" raczej przez wiele lat do Radziejowic nie trafi. Sprzedano go prywatnej osobie z kraju, posiadającej jedną z większych kolekcji polskich klasyków. Podobnie jak przed laty poprzednich właścicieli, tak i tym razem urzekł kupującego spokojną ciepłą atmosferą późnego lata. Mamy tu restaurację z gośćmi i samowarem, jest szlachta i żydowscy handlarze. Jest bryczka i oczywiście konie. Obraz,  najpewniej od samego artysty, nabył znany paryski adwokat  Louis Fournier. Po jego śmierci, kilkanaście pochodzących z tej kolekcji obrazów Chełmońskiego - wśród nich także Jarmark  zakupił w roku 1924 znany warszawski antykwariusz Abe Gutnajer, w którego rękach obraz pozostawał przynajmniej do roku 1927. Potem zniknął, aby pojawić się na rynku aukcyjnym w 1992 roku w domu aukcyjnym Agra Art.

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: