Trutnowy - 1000 dusz chce nowej wieży

Zuławska wieś Trutnowy to miejsce pełne niezwykłych zabytków, które powoli odzyskują blask. Teraz proboszcz i 1000 dusz przypisanych lokalnej parafii chciałoby odbudować kościelną wieżę

Niewielka, żuławska wieś Trutnowy, położona przy drodze powiatowej prowadzącej do Cedrów Wielkich to miejsce w którym zachowała się wyjątkowa liczba niezwykłych zabytków. Oprócz sławnego domu podcieniowego w Trutnowach, wybudowanego w 1720 roku przez Petera Lettahna dla Georga Basenera, a obecnie, pięknie wyremontowanego i należącego do państwa Elżbiety i Daniela Kuflów, możemy tutaj podziwiać między innymi położony niedaleko pochodzący z 1843 roku dom z mansardowym dachem,  piękną plebanię, zbudowaną w 1728 roku, oraz powstały w pierwszej połowie XIV wieku, kościół katolicki, rozbudowany w XV i XVII wieku.

Kościół katolicki pw. śś. Piotra i Pawła w Trutnowach to ceglana konstrukcja murowana, zbudowana na planie prostokąta, trójnawowa, orientowana, z wydzielonym prezbiterium i murowaną, dolną kondygnacją czworobocznej, pierwotnej wieży. Ciekawostką jest tabliczka ze znakiem wysokości wody z 1829 roku. Wśród zabytków, które zachowały się w kościele, na uwagę zasługuje pięknie odrestaurowany, barokowy Ołtarz główny (XVII w.), ambona (XVII/XVIII w.), chrzcielnica (XVIII w.), stalle, konfesjonał i renesansowy chór muzyczny z XVII w. Zainteresowanie budzi też granitowa kropielnica, pochodząca prawdopodobnie z XIV w. Wśród innych zabytków wymienić warto dzwon z 1517 roku, jeden z najstarszych na tym terenie.

Proboszcz i parafia chcieliby obecnie odbudować wieżę kościoła, która spłonęła podczas działań wojennych w 1945 roku. Na stronie parafii znajduje się informacja, że datki na wieżę można zbierać na specjalnie utworzone w tym celu konto. Więcej informacji na ten temat na www.parafiatrutnowy.pl.

(red) fot. Stowarzyszenie Żuławy Gdanskie i Decezja.gda.pl

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: