Muzeum techniki do likwidacji

Zarząd Naczelnej Organizacji Technicznej podjął decyzję o likwidacji Muzeum Techniki. Wydano w tej sprawie oświadczenie.

W czerwcu zarząd Pałacu Kultury i Nauki wypowiedział umowę najmu Muzeum Techniki i Przemysłu NOT. Powodem były zaległości w opłatach za czynsz na 730 tys. zł – poinformował w członek zarządu PKiN Sebastian Wierzbicki. W Pałacu muzeum będzie mogło zostać do 30 września ubiegłego roku. Pozbyto się też oddziałów – Kuźnia Wodna trafiła pod opiekę Gdańska. Od wielu miesięcy muzeum zalega też z płatnościami pensji.

Likwidacja odbędzie się mimo zapewnień ministerstwa kultury, że pieniądze na działalność się znajdą. Rozpoczęto więc procedurę likwidacji Muzeum Techniki.

„W związku z przeciągającymi się negocjacjami z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie utworzenia Narodowego Muzeum Techniki oraz stanowiska Ministerstwa, iż nie zamierza przejąć pracowników, Zarząd Główny FSNT- NOT został zmuszony do rozpoczęcia procedury zwolnień grupowych. Zarząd ma nadzieję, że w styczniu br. negocjacje zostaną sfinalizowane w sposób zabezpieczający Muzeum wraz z pracownikami i wówczas procedura zostanie cofnięta. Zarząd Główny FSNT-NOT z wielkim smutkiem stwierdza, że w roku 2016 po raz pierwszy od 60 lat Muzeum Techniki i Przemysłu NOT nie otrzymało wsparcia finansowego, co było przyrzeczone przy powierzeniu jego prowadzenia przez NOT. Zarząd Główny FSNT- NOT” – czytamy w komunikacie.

Na razie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które obiecywało pomoc, nie odniosło się do sprawy. 

oprac. pc

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: