Sopocka perełka: willa Juenckego

Wśród wielu pięknych domów Sopotu wyróżnia się wilma Juenckego. Biudynek obecnie nie jest w idealnym stanie, ale w przyszłości są plany jego adaptacji.

Willa kupca Wilhelma Juencke budowana była etapami w latach 1877-1903. Główna część, projektowana przez Karla Hofackera, została ukończona w 1885 roku. Wieża willi, ze sporym tarasem, stała się na tyle rozpoznawalnym elementem Sopotu, że do budynku przylgnęła nazwa "domek z wieżyczką".

Po śmierci pierwszego właściciela willa wielokrotnie zmieniała właścicieli. Mieszkał w niej m.in. konsul Danii w Wolnym Mieście Gdańsku. Od 1942 roku była własnością NSDAP, by po wojnie trafić na rzecz miasta.

Oprócz willi w dosyć dobrym stanie zachowało się dawne założenie ogrodowe. Składa się na nie bindaż, czyli tunel ze strzyżonych lip, oraz stare, alejowe nasadzenia, m.in. miłorząba dwuklapowego, kasztanowca białego czy dębu czerwonego. Od 1983 roku budynek, jak i oficyna z lamusem oraz założenie ogrodowo-parkowe są wpisane do rejestru zabytków.

pc

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: