Dwa wraki na plaży w Sztutowie

Zidentyfikowano dwie nieznane jednostki, znalezione tuż przed świętami na jednej z plaż Mierzei Wiślanej. Dziś wiemy, że leży tam zagrzebany w plaży kuter i niewielka, niemiecka drewniana jednostka bojowa. Obie jednostki uległy zniszczeniu najprawdopodobniej na skutek nalotu w 1945 roku

 

22 grudnia eksploratorzy z Fundacji Na Rzecz Odzyskania Zaginionych Dzieł Sztuki „Latebra”, rozpoznali dwa wraki leżące w odległości około 100 metrów od siebie, na plaży w Sztutowie.

- Oba wraki noszą wyraźne ślady pożaru. Nieco lepiej zachowany jest kuter. Pozostałości większego, 25 metrowego, wskazują na to że był to niewielki okręt wojenny – mówi Marcin Mikołajczak z „Latebry” - Raport z rozpoznania złożyliśmy do Urzędu Morskiego. Chcemy też, aby elementy pozyskane podczas rozpoznania trafiły do naszego muzeum.

 

Podczas prac przy wrakach znaleziono między innymi bardzo ciekawy, jednocylindrowy silnik kutra rybackiego i wiele elementów wyposażenia obu jednostek. 

(Red.) bg fot: Fundacja "Latebra"

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: