Wielki Młyn trafił do MHMG!

Wielki Młyn nazywany jest czesto największym zakładem przemysłowym średniowiecznej Europy. Zabytek właśnie trafił w zarządzanie Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. 

W Wielkim Młynie od lat 90. znajdowało się centrum handlowe. Rosnąca konkurencja ze strony nowoczesnych placówek spowodowała, że ostatnimi laty niewiele się tam działo. Teraz budowla ma szansę na drugą młodość. Swoim zarządzaniem obejmie je Muzeum Historyczne Miasta Gdańska. Kupcy opuścili młyn późnym latem. Od tej pory trwały dyskusje co dalej z zabytkiem. Jak pisze na facebooku dyrektor Waldemar Ossowski gdańskie muzeum przygotowuje projekt o fundusze na adaptację budowli na nowe Muzeum Bursztynu. 

Wielki Młyn zzostał wybudowany przez krzyżakow w 1350 roku. 5 lutego 1454 roku opanowali go gdańszczanie, co było początkiem buntu i wojny 13-letniej przeciwko zakonowi. W czasach największej świetności obiekt posiadał 18 kół wodnych po 9 na ścianę młyna.  W przypadku oblężenia miasta i odcięcia dopływu wody, używano zapasowych żaren napędzanych końmi. Wielki Młyn uchodził za największy zakład przemysłowy ówczesnej Europy. Młyn był czynny do 1945 roku.

oprac. pc 

fot. Marcin Białek/Wikimedia Commons CC/BY 2.0

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: