Kuźnia Wodna będzie własnością miasta - jeszcze w tym miesiącu

Zabytek jest w fatalnym stanie - ucierpiał w lipcowej powodzi w Gdańsku, obecnie wymaga zabezpieczenia oraz gruntownego remontu. Bez tego w ciągu kilku lat może popaść w zupełną ruinę - obecnie przecieka dach, zniszczone są także ściany zabudowania oraz urządzenia wodne. Muzeum Techniki od lat nie inwestuje w obiekt, dlatego przejmuje go miasto. 

Warszawskie muzeum techniki od lat coraz mniej inwestuje w obiekt. Obecnie nawet opiekun zabytku, Dariusz Wilk, nie otrzymuje pełnego wynagrodzenia. Sytuacja jest dramatyczna, w listopadzie odcięto prąd w budynku zaplecza kuźni. Z pomocą dla zamiejscowego oddziału ruszyło miasto Gdańsk, które na oficjalnym Twitterze potwierdziło, że jeszcze w tym roku Kuźnia Wodna w Oliwie stanie się własnością miasta.

Co to oznacza? Na razie prowadzone są prace inwenteryzacyjne. Mają przede wszystkim określić, jaki będzie koszt renowacji obiektu. Prawdopodobnie w przyszłości stanie on się oddziałem Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. 

oprac. pc

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila.  

Tagi: