W MHMG przełamują modernizm

„Przełamywanie architektury modernistycznej w Gdansku”. Dziś o godzinie 17 w Dworze Artusa w Gdańsku rusza wykład, który ma potencjał na prawdziwą ucztę dla miłośników zagadnień architektoniczno – urbanistycznych w Gdańsku i nie tylko. Poprowadzi go dr hab. Józef Tarnowski
 
Modernizm w architekturze Gdańska przełamywany był dwukrotnie. Po raz pierwszy pod koniec lat dwudziestych XX wieku, w imię architektury prawdziwie nowoczesnej, zanim jeszcze na szerszą skalę zaistniał. Po raz drugi w latach osiemdziesiątych i na początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku, kiedy modernizm niemal całkowicie zmonopolizował ruch budowlany, w imię architektury postmodernistycznej, która zastąpiła modernizm w roli architektury prawdziwie nowoczesnej. Prekursorami tej drugiej rewolty byli Ryszard Semka, Leopold Witold Taraszkiewicz i Szczepan Baum.
 
Dr hab. Józef Tarnowski  jest doktorem habilitowanym pracującym na UG. Napisał ponad sześćdziesiąt publikacji naukowych z dziedziny historii filozofii, estetyki i architektury. Jest także redaktorem lub współredaktorem siedmiu monografii naukowych oraz czterech numerów czasopisma naukowego Estetyka i Krytyka.
(red) fot. Muzeum Historyczne Miasta Gdańska

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: