Remontują zabytkowego Zetora i chcą muzeum

Po brawurowym sukcesie odbudowy zabytkowego ciągnika Ursus C 451 w szkole w podgdańskim Rusocinie rusza odbudowa kolejnego historycznego ciągnika. Tym razem jest to Zetor Super 50 z 1960 roku

- Zetora, razem z Ursusem i remontowanymi przez nas maszynami rolniczymi będzie można już wkrótce podziwiać w powstającym Szkolnym Muzeum Pojazdów i Maszyn Rolniczych w Rusocinie – mówi Piotr Chylak z ZSR CKP w Rusocinie.-Mamy nadzieję, że już wkróce naszą ekspozycję uzupełnią kolejne pojazdy. Wtedy też zajmiemy się promocją nowego muzeum.  Zetor trafił do szkoły lata temu jako praca dyplomowa wykonana przez grupę uczniów 3-letniego technikum mechanizacji rolnictwa.

Obecnie w odbudowie ciągnika biorą udział uczniowie klas: II i III Zasadniczej Szkoły Zawodowej w zawodzie mechanik - operator pojazdów i maszyn rolniczych oraz III Technikum Mechanizacji Rolnictwa. Remont ciągnika odbywa się pod opieką nauczycieli: Zbigniewa Dymka oraz kierownika szkolenia praktycznego Piotra Chylaka.

Zetor 50 Super produkowany był przez fabrykę Zbrojovka Brno. Jego historia sięga roku 1955. Produkowany był do 1968 roku. Napędzał go silnik o mocy 50 KM.

(RED) BG, fot.Maciej Żuk ZSR CKP Rusocin

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: