Tak wydobywano Wunderwaffe w Gdyni - zdjęcia!

Dwa zardzewiałe cylindry, w tym jeden zagrzebany w ziemi. Do tego nie rozpoznany jeszcze fragment starej maszyny. Mamy zdjęcia z podniesienia i zabezpieczenia elementów hitlerowskiej Wunderwaffe - bombotorpedy testowanej od 1943 roku w Gdyni Babich Dołach

Wczorajszą akcję podniesienia i zabezpieczenia bombotorpedy wykonywali eksploratorzy z Fundacji na Rzecz Odzyskania Zaginionych Dzieł Sztuki "Latebra" i muzealnicy z Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.

 

 

Towarzyszył im także jeden z bardziej znanych specjalistów od wojennych dziejów Gdyni-  Andrzej Ditrich.

- To jedyna hitlerowska bombotorpeda, która ma się szanse znaleźć w muzeum - mówił wczoraj Ditrich. - czegoś takiego nie ma nikt na świecie.

Rakietotorpedy i kierowane bomby czyli kolejny rodzaj Wunderwaffe nie wyszedł poza fazę testów. Obecność głowic mało znanej Wunderwaffe pod Gdynią daje świadectwo, że także w Torpedowni robiono badania nad tymi bombami. Gdyby weszły do uzbrojenia, konstrukcja z solidną głowicą i silnik rakietowy byłaby bardzo poważnym zagrożeniem dla alianckich okrętów.

 

Już wkrótce - na Strefie Historii - więcej zdjęć i informacji na temat tej nietypowej broni

 

(red) bg fot. Krzysztof Bartnik Latebra

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: