Niemcy sprzedają pamiątkę po spadochroniarzach generała Sosabowskiego


Na niemieckim portalu aukcyjnym wypłynął mundur polskiego spadochroniarza spod Arnhem. Wojenny Battle Dress z oddziałów generała Stanisława Sosabowskiego to spora gratka dla kolekcjonerów

Wytrawni poszukiwacze poloników zdobywają te najciekawsze nie w Polsce, ale za granicą. W handlu wszelkiego rodzaju zabytkami mającymi polski rodowód wyspecjalizowali się zwłaszcza niemieccy antykwariusze. Dotyczy to także militariów. „Strefa Historii.pl” natrafiła na kolejny przykład potwierdzający tę regułę. Na niemieckim klonie portalu aukcyjnego Ebay za 1300 euro możemy kupić oryginalny, drugowojenny mundur polowy , należący do żołnierza 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej. 

Brytyjski Battle Dress zdobią oznaczenia polskiego kontyngentu wojskowego w Wielkiej Brytanii i brytyjskie oznaki spadochronowe. Na kołnierzu widnieje zaś metalowa plakieta polskich spadochroniarzy. Mundur nosi typowe oznaki zużycia. Ma też dziurę na rękawie.

 

Posiadający go w ofercie antykwariat historyczny z Hamburga słusznie zauważa, że to bardzo interesujący przedmiot. 1 SBSK to pierwsza wielka jednostka powietrznodesantowa w historii Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.Dowodził nią generał Stanisław SosabowskiW założeniach brygada miała wziąć udział w walkach w Polsce. Ostatecznie została użyta przez aliantów w operacji „Market Garden”. W szczytowym okresie liczyła 2200 żołnierzy.

(RED) Bartosz Gondek fot. www.ebay.de, Narodowe Archiwum Cyfrowe

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: