60-lecie brązu Lechii Gdańsk

Równo 60. lat temu 5 listopada 1956 roku piłkarze Lechii Gdańsk święcili swój pierwszy sukces w historii klubu. eByło to trzecie miejsce w pierwszej lidze - obecnej ekstraklasie (wówczas grano w systemie wiosna-jesień).

Swój brązowy sezon podopieczni Tadeusza Forysia i Piotra Nierychły rozpoczęli co prawda od porażki 1:3 z faworyzowaną Legią Warszawa, ale w kolejnych meczach pokazali, że są w wyśmienitej formie i pod koniec roku mogą liczyć się w walce o najwyższe miejsca w tabeli.

O wygranych Lechii decydowała nie tylko skuteczność w ataku, ale przede wszystkim szczelna defensywa, dzięki której gdańszczanie tracili bardzo mało goli. To wówczas narodził się przydomek Lechii - „Murarze z Wybrzeża”, bowiem postawiona przed bramką gdańszczan obronna ściana była dla rywali praktycznie nie do sforsowania. A nazwiska Romana Korynta, Romana Rogocza, Czesława Lenca, Władysława Musiała czy braci Henryka i Roberta Gronowskich - liderów tamtej drużyny - zapadły w pamięć kibiców na długie lata. Seria pięciu wygranych spotkań z rzędu pod koniec pierwszej fazy rozgrywek sprawiła, że na ligowym półmetku Biało-Zieloni zajmowali drugie miejsce, ustępując prowadzącej Legii jedynie pod względem bilansu bramkowego. Runda rewanżowa nie zaczęła się dla Lechii optymistycznie, bo od porażek z Legią oraz Garbarnią Kraków.

Jednak szybko Lechiści wrócili na właściwie tory i do końca sezonu utrzymywali się w czołówce stawki. Gdańszczanie mieli nawet szansę na tytuł wicemistrzowski, ale na finiszu rozgrywek musieli uznać wyższość swojego bezpośredniego rywala Ruchu Chorzów z legendarnym Gerardem Cieślikiem w składzie. „Niebiescy” wyprzedzili Lechię o dwa punkty, zaś tytuł mistrzowski powędrował w ręce warszawskiej Legii. W 22 meczach „brązowego” sezonu Lechiści zdobyli 27 punktów, odnosząc 10 zwycięstw, 7 remisów i 5 porażek. Strzelili 25 goli, a stracili 21.

Kadrę zespołu, który zajął trzecie miejsce w Ekstraklasie tworzyli: Jerzy Czubała, Kazimierz Frąckiewicz, Józef Górny, Henryk Gronowski, Robert Gronowski, Zygmunt Gross, Benedykt Gumowski, Jerzy Kaleta, Alfred Kobylański, Roman Korynt, Aleksander Kupcewicz, Hubert Kusz, Czesław Lenc, Władysław Musiał, Czesław Nowicki, Roman Rogocz. 

Obecnie Lechia przewodzi Ekstraklasie, czyżby więc na naszych oczach działa się historia? 

oprac. na podstawie lechia.pl pc

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: