Witkacy, kosmos i narkotyki w Sopockim Domu Aukcyjnym

Już w najbliższą sobotę w Sopockim Domu Aukcyjnym rusza Aukcja Dzieł Sztuki i Aukcja Sztuki XXI wieku. To ostatnia okazja, aby w tym roku w Trójmieście zobaczyć w jednym miejscu takie nagromadzenie najlepszych nazwisk polskiej historii sztuki od wieku XIX aż po współczesność

Na trwającej jeszcze do soboty, w Galerii Sztuki Dawnej, wystawie przedaukcyjnej możemy zobaczyć silną reprezentację klasyków. Wśród nich Witkacego, Pankiewicza, Ślewińskiego, Melę Muter, Malczewskiego, familię Kossaków, Hofmana, Axentowicza, Makowskiego, Sichulskiego, Kramsztyka, Biegasa Wśród bardziej współczesnych pojawiają się takie nazwiska jak: Baranowski, Mokwa, Pałka, Szajna, Cybis, Joniak, Taranczewski, Fijałkowski, Horno-Popławski, Mitoraj.

Naszym faworytem jest niezwykłej urody portret Teodora Białynickiego-Birula stworzony przez Stanisława Ignacego Witkiewicza w 1924 roku. Sportretowany był bliskim przyjacielem artysty, lekarzem, pod którego kontrolą odbywały się w zakopiańskiej willi narkotyczne sesje, podczas których Witkacy realizował swoje wizje. Portret lekarza, ubrany w mundur oficera rozpoczyna od ceny wywołania wynoszącej 48 000 złotych.

(Stanisław Ignacy Witkiewicz - Teodor Białynicki-Birula, 14 X 1924 )

Wśród portretów wyróżnić można także pracę Alfonsa Karpińskiego przedstawiająca aktorkę Jadwigę Turowicz. Obraz datowany na 1910 r. pochodzi z okresu, w którym artysta stał się niezwykle popularny jako portrecista wśród kobiecej części krakowskiego środowiska teatralnego. W tym samym gatunku studium portretowe Meli Muter. Warto także zatrzymać się przy olejnym Akcie na kanapie, wykonanym przez Józefa Pankiewicza w 1923 roku. Praca znajdowała się w kolekcji rodziny Oderfeldów, najprawdopodobniej została zakupiona przez Stefana, syna Adama, prominentnego warszawskiego adwokata i jednocześnie głównego mecenasa artysty. Stefan Oderfeld od 1924 r. reprezentował interesy Pankiewicza zajmując się organizacją wystaw i pozyskiwaniem klientów. Dla kolekcjonerów martwych natur nie lada gratką będą prace Władysława Ślewińskiego - Wazon kwiatów z trzema jabłkami, 1894 r. (poz. 4, cena wywoławcza: 330 000 zł i Tadeusza Makowskiego - Martwa natura z kieliszkiem i jabłkami, ok. 1915 r. (poz. 41, cena wywoławcza: 180 000 zł). Ta ostatnia o bogatej proweniencji, wpierw w kolekcji Jerzego Góreckiego, prawnuka Adama Mickiewicza, następnie zaś w rękach Ewy i Wojciecha Fibaków. Jerzy Górecki był w bliskich przyjacielskich relacjach z Makowskim, aż do ostatnich jego dni. Od malarza otrzymywał w prezencie prace, które sam artysta wysoko cenił i do których był przywiązany.

(Mojżesz Kisling - Akt)

Tradycyjnie, na listopadowej Aukcji Dzieł Sztuki w Sopockim Domu Aukcyjnym nie mogło zabraknąć obrazów Kossaków. Tym razem do wyboru jest aż siedem prac trzech pokoleń artystów. Na szczególną uwagę zasługuje zwłaszcza batalistyczna akwarela Juliusza Kossaka Cherubin Gniewosz w bitwie pod Suczawą w 1497 r., 1890 r. – poz. 17, cena wywoławcza: 90 000 zł – będąca pierwowzorem dla cyklu wykonanych na zlecenie rodu Gniewoszów prac. W tej samej cenie wywoławczej będzie poddany licytacji obraz Jerzego Kossaka Obrona klasztoru w 1831 r. (Czwartacy pod Ostrołęką), 1931 r. (poz. 23), przedstawiający jedną z bitew powstania listopadowego.

Równie ciekawie prezentuje się oferta prac rzeźbiarskich. Są to dzieła artystów z zakopiańskiej kuźni talentów, jaką była Państwowa Szkoła Przemysłu Drzewnego, późniejszych pedagogów i autorytetów dla kolejnych pokoleń rzeźbiarzy. Mowa o Narciarce IV Antoniego Kenara – poz. 97, cena wywoławcza: 36 000 zł – oraz Postaci Antoniego Bieszczada – poz. 98, cena wywoławcza: 11 000 zł. Obie modernistyczne zarówno w formie, jak i podjętych problemach plastycznych. Katalog zamyka odlew rzeźbiarski Igora Mitoraja zatytułowany Helios, 1988 r. – poz. 101, cena wywoławcza: 27 000 zł.

Gorąco zachęcamy do zapoznania się z pełną ofertą aukcyjną, gdyż zamieszczony skrót jest jedynie wierzchołkiem „góry lodowej”.

26 listopada nie może nikogo zabraknąć. Tym bardziej, że tego samego dnia, tylko że o godzinie 19, po sąsiedzku, w Galerii Sztuki Współczesnej, rusza Aukcja Sztuki XXI wieku. Sopocki Dom Aukcyjny rozpoczął licytacje z tej serii w grudniu 2015 roku i jak dotąd cieszą się one coraz większym zainteresowaniem.

(Janusz Zigmański- That is one small step for (a) man, one giant leap for mankind, 2015)

Oferta aukcyjna Sopockiego Domu Aukcyjnego to 53 zróżnicowane pod względem technik, formatów i treści prace polskich artystów, odpowiadające współczesnym językiem zarówno na poważne, jak i na błahe pytania stawiane przez postmodernistyczne społeczeństwo. Autorami licytowanych prac są najgorętsze współczesne polskie nazwiska w wszystkie ceny wywoławcze to 1500 złotych

Aukcja Dzieł Sztuki

26 listopada godzina 17

Wystawa Przedaukcyjna:

Do 26 listopada 2016 Galeria Sztuki Dawnej, Boh. Monte Cassino 43

5 Aukcja Sztuki XXI Wieku

26 listopada 2016 godzina 19

Wystawa przedaukcyjna:

Do 26 listopada Galeria Sztuki Współczesnej, Boh Monte Cassino 43

Tagi: