15 000 lat w jednym budynku - zobacz co się zmieni

15 tysięcy lat. 1.6 tysiąca metrów i 15 milionów złotych. Główną siedzbę gdańskiego Muzeum Archeoloigicznego czeka kompleksowy remont i  wymiana głównej wystawy, która ma już 30 lat
 
Wystawa przygotuje gdańska firma MAE Multimedia Art & Education. Nowa ekspozycja główna zajmie przestrzeń na trzech kondygnacjach. W sumie będzie to 1,6 tysiąca metrów kwadratowych na których zaprezentowane będzie kilka tysięcy eksponatów prezentujących w porządku chronologicznym wraz z multimediami 15 tysiecy lat historii Pomorza. Od łowców mamutów, do XIV wieku.  Poruszając się szlakami wiodącymi pomiędzy poszczególnymi stanowiskami (będą one oznaczone specjalnymi symbolami), goście będą mogli prześledzić zmiany, jakie na przestrzeni wieków zachodziły w warunkach życia, zwyczajach, ubiorach, budownictwie czy życiu duchowym mieszkańców Pomorza. Nie zabraknie pewnego rodzaju „specjalności zakładu, czyli stanowiska archeologicznego, w którym dzieci będą mogły odnajdywać ślady przeszłości. Coś takiego muzeum stworzyło kilka lat temu między innymi na Faktorii w Pruszczu Gdańskim.
W ramach przebudowy oprócz ekspozycji modernizacji ulegnie także sala konferencyjna, któa teraz uzbrojona zostanie w najnowsze urządzenia multimedialne. Głównym problemem przy aranżacji wystawy jest fakt, że musi ona wykorzystać w maksymalny sposób zabytkowe wnętrze Domu Przyrodników. Zupełnie inaczej projektuje się ekspozycje w nowoczesnych obiektach.
 
Szczególną uwagę zwrócono na takie urządzenie ekspozycji, by w atrakcyjny sposób przekazywała ona wiedzę najmłodszym zwiedzającym. Z myślą o nich urządzone zostanie np. stanowisko archeologiczne; będzie ono miało postać piaskownicy, w której dzieci będą mogły same odnajdywać ślady pozostawione przez mamuty. Nowa wystawa ma być otwarta w 2018 roku. Po wykonaniu dokumentacji, która ma być gotowa w marcu 2017 roku, placówka złoży wniosek do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o przyznanie około 15 mln zł dotacji na wykonanie projektu. 

 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: