Zakończono renowacje zamku w Człuchowie. Sześć lat i 18 mln. zł

Tarasy widokowe oraz wiaty i ścieżki edukacyjne zainstalowano na dziedzińcu Zamku Krzyżackiego w Człuchowie. Tym samym zakończył się tam, trwający sześć lat remont tego zabytku.

Obecnie trwają ostatnie prace porządkowe. Całość będzie oddana do użytku jeszcze przed sezonem turystycznym. Przez kilka ostatnich lat dziedziniec był jedyną, niedostępną dla zwiedzających, częścią zamku. Wszystko przez prowadzone tam badania archeologiczne. Dzięki nim, pod jego dotychczasową powierzchnią, znaleziono fragmenty nieodkrytych dotąd skrzydeł zamku. Niebawem każdy będzie je mógł zobaczyć. Nad wykopaliskami zbudowano platformy widokowe, z których doskonale widać wnętrza wykopalisk.

Możliwe będzie również zejście do odkopanych piwnic zamkowych. W latach 2009-2014 samorząd Miasta Człuchowa odnowił kaplicę zamkową, wieżę, poddasza i przyziemie. Częściowo odrestaurowano też mury obronne. Z innego projektu zagospodarowano tereny zielone wokół zamku. Obecnie warownię odwiedza rocznie ponad 20 tysięcy turystów. Jest to największa tego typu atrakcja na środkowym Pomorzu. W zamku znajduje się nowa siedziba Muzeum Regionalnego. Organizowane tam są też liczne wystawy i koncerty.

Renowacja zamku wraz z jego otoczeniem kosztowała ponad 20 milionów złotych, z czego odrestaurowanie budowli, dziedzińca i murów to prawie 18 milionów, a park i tereny zielone to 2,5 miliona. Miasto dostało na ten cel prawie 12 milionów złotych unijnych dotacji.

Tagi: