W Sopockim Domu Aukcyjnym jak w kinie - Beksiński i nie tylko

W sobotę w Sopockim Domu Akcyjnym odbędzie się aukcja sztuki współczesnej. Wśród oferowanych dzieł znajdziecie Państwo obrazy klasyków 2 połowy XX wieku, jak Aleksander Kobzdej, Jerzy Nowosielski, Ryszard Winiarski, Eugeniusz Markowski, czy wreszcie Zdzisław Beksiński, o którym znów jest głośno za sprawą filmu "Ostatnia Rodzina".

Beksiński to nazwisko "hot". Morderstwo dokonane na pisarzu zwiększyło tylko wartość dzieł, które są wyjątkowe. Twórcy filmu "Constantine" wzorowali się na obrazach właśnie artysty z Warszawy. "Pragnę malować tak, jakbym fotografował marzenia i sny. Jest to więc z pozoru realna rzeczywistość, która jednak zawiera ogromną ilość fantastycznych szczegółów. Być może u innych ludzi sen i wyobraźnia działają w odmienny sposób – u mnie zawsze są to obrazy z reguły realistyczne, jeśli idzie o światłocień i perspektywę. Mówi się, że człowiek szuka prawdy, ale od wielu lat wydaje mi się, że człowiek wcale nie szuka prawdy, lecz tylko mówi nieustannie na ten temat. Prawdę to my wszyscy doskonale znamy, ale nie możemy jej przyjąć, bo ona jest nie do przyjęcia. My szukamy w rozpaczliwy sposób kłamstw, które by prawdę nieco rozwodniły, nieco stonowały lub też w ogóle zasłoniły, tak aby ukazywała się nam jedynie w godzinie śmierci. Sztuka jest jednym z tych pięknych kłamstw i chyba nie jest niczym więcej." - tak mówił o swojej sztuce Beksiński. 

Na aukcji w Sopocie znajdziemy jego olejną wizję senną. Obraz w rozmiarze 61 × 73 cm ma jednak cenęwywoławcza: 98 000 zł  zaś estymacja: 120 000 - 140 000 zł. Mieć jednak w domu Beksińskiego to prawdziwy skarb. 

Nie oznacza to jednak, że aukcja samym Beksińskim stoi. Pociąg Jerzego Nowosielskiego to również spory wydatek: cena wywoławcza: 65 000 zł, estymacja: 75 000 – 85 000 zł. Obraz zachwyca swym minimalizmem i jednoczesną głębią. Wpatrując się w niego możemy przenieśc się w odległe stany świadomości. 

Na aukcji znajdziemy też inne, niezwykle ciekawe nazwiska : Kobzdej, Winiarski czy Tadeusz Kantor. Dwie prace tego ostatniego mają cenę wywoławczą 4 500 złotych, więc by posiadać znanego autora w swoim domu wcale nie trzeba być bogaczem. 

Mniej znany dla osób nie związanych z rynkiem sztuki jest z kolei Stasys Eidrigevicius. Jego Człowiek ze słomką będzie licytowany od 7 000 złotych. "Stasys przekazuje nam ważną myśl – że tak naprawdę w życiu wszystko jest ze sobą przemieszane. Przemieszane są lata i kolory, doświadczenia i kształty. Przemieszana jest realność i złuda, fakty i bajki. Przemieszane jest dzieciństwo i dojrzałość, sielskość i klęska. I właśnie w tym wielkim przemieszaniu zawarta jest najgłębsza prawda świata." - tak chwalił dzieła autora Ryszard Kapuściński. Budzą one niepokój, refleksję, wrażenie niedomknięcia - uczestniczenia autora w odbiorze. 

Na aukcji nie mogło zabraknąć rzeźby, autorzy proponowanych dzieł to „śmietanka” polskiej rzeźby współczesnej: Stanisław Horno – Popławski, Stanisław Radwański oraz Adam Myjak. Zatem dla miłośników sztuki nie pozostaje nic więcej jak wybrać się do SDA i wprowadzić do swojego życia sztukę, która nie daje często odpowiedzi, ale zadaje ważne pytania. Pełen katalog można zaleźć TUTAJ

 

Aukcja Sztuki Współczesnej, 29 października g.17, Galeria Sztuki Nowoczesnej w Sopocie, Boh. Monte Cassino 43
oprac. pc
 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: