Na Westerplatte archeolodzy odnaleźli pozostałości legendarnej Wartowni nr5

Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 odnalazło zniszczoną bombą drugiego września 1939 roku, Wartownię nr 5, której pozostałości po wojnie zasypano
Po odsłonięciu przez archeologów Muzeum pozostałości Willi Oficerskiej, okazało się, że zasypane po wojnie pozostałości Wartowni znajdują się , tak jak podawano w relacjach, na skraju cmentarzyka obrońców Składnicy.


- Jest tam gdzie powinna być. Dotarliśmy do kabiny bojowej. Mamy już kilka pochodzących z niej artefaktów, między innymi naczynia, łyżkę i guzik, to tak  na dobry początek. – mówi dyr Mariusz Wójtowicz Podhorski z Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Więcej będzie można powiedzieć podczas kontynuacji prac w przyszłym roku.


Wartownia została zniszczona 2 września ok godziny 18, podczas nalotu prawie 60 samolotów Ju 87 Stuka. W jej ruinach śmierć poniosło co najmniej sześciu obrońców. Podczas tego samego nalotu uszkodzone zostały także koszary, gdzie bomby zniszczyły kuchnię i radiostację, zniszczone zostały wszystkie możdzierze i przerwana łączność telefoniczna. Nalot trwał łącznie 40 minut.

fot Mariusz Wójtowicz Podhorski

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: