Do Gdańska wrócili Krzyżacy - to nie żart!

W sobotę w Dworze Artusa pojawiła się niezwykła postać. Był nią Wielki Mistrz Zakonu Krzyżackiego, Bruno Platter.

Wielki Mistrz pojawił się w Dworze Artusa z okazji wernisarzu wystawy, zorganizowanej przez MHMG z okazji 550 rocznicy zawarcia Pokoju Toruńskiego. Wystawa czynna będzie do 18 grudnia a dofinansowana została ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wielki Mistrz Bruno Platter pochodzi z włoskiej prowincji Bolzano, która jest zamieszkana w większości przez ludność niemieckojęzyczną. W 1964 wstąpił do zakonu krzyżackiego. Święcenia kapłańskie otrzymał 29 czerwca 1970. Następnie pracował w prowincji zakonnej Południowego Tyrolu, m.in. jako ekonom prowincji i duszpasterz młodzieży.

26 sierpnia 2000 został wybrany przez kapitułę generalną wielkim mistrzem (opatem) zakonu krzyżackiego. 24 sierpnia 2006 Kapituła Generalna ponownie wybrała go na zwierzchnika zgromadzenia. Wybrany po raz trzeci na urząd wielkiego mistrza 23 sierpnia 2012 na 6-letnią kadencję. Jako wielki mistrz podlega, tak jak przed wiekami, bezpośrednio papieżowi.

Wielki Mistrz dba o to, aby regularnie bywać w Polsce. W 2006 roku odprawił uroczystą mszę świętą w kościele zamkowym Najświętszej Marii Panny. 15 lipca 2010 roku na zaproszenie prezydenta Lecha Kaczyńskiego (z marca 2010 roku), potwierdzone przez prezydenta Polski Bronisława Komorowskiego, uczestniczył w uroczystościach poświęconych 600 rocznicy bitwy pod Grunwaldem.

1 sierpnia 2010 roku dokonał poświęcenia krypty wielkich mistrzów w katedrze św. Jana w Kwidzynie. 13 sierpnia 2013 roku odwiedził Działdowo, by dokonać otwarcia interaktywnego muzeum Zakonu Krzyżackiego. Pobyt Wielkiego Mistrza w Gdańsku to nie jedyna tegoroczna aktywność niemieckich braci zakonnych na Pomorzu. Niedawno w Skarszewach gościli Joannici.

(red) oprac.B Fot. Leib-Husaren-Regiment Nr. 1& Nr. 2 Danzig, Wikipedia

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: