Konserwacja ciężkich metalowych drzwi i nowe oblicze parku przy Centrum Hewelianum

Z końcem sezonu turystycznego w Centrum Hewelianum rozpoczął się czas konserwacji zabytków i upiększania terenów zielonych. Duże zmiany nastąpią zwłaszcza w parku pofortecznym u zbiegu ulic Dąbrowskiego i Powstańców Warszawskich.

Teren parku pofortecznego u zbiegu ulic Dąbrowskiego i Powstańców Warszawskich, -czyli przedpole Bastionu Neubauera - czekają duże zmiany. W październiku rozpoczęły się tu prace, które mają odświeżyć ten nieco zapomniany fragment należący do gdańskiego centrum nauki. Tam gdzie będzie to potrzebne, teren zostanie ukształtowany na nowo. Znikną zniszczone ławki i tablice informacyjne, a w ich miejsce pojawi się piętnaście nowych ławek i kosze na śmieci.

Park zyska także oświetlenie (latarnie z oprawami LED), a piękno rosnących w nim okazałych drzew - pomników przyrody, będzie dodatkowo podkreślone dzięki zainstalowaniu iluminacji. Wydeptane przez spacerowiczów szlaki zastąpią szerokie na trzy metry ścieżki z nawierzchnią ziemno-żwirową. Przebieg jednej z nich będzie nawiązywał do fortyfikacji na pobliskiej Górze Gradowej - zostanie ukształtowana w formie rawelinu, podkreślonego od strony skarpy żywopłotem z grabów. Na skarpach oraz na oczyszczonych i wyrównanych terenach wyrośnie świeży trawnik. O jego dobrą kondycję dbać będzie wykonana przy okazji prac instalacja wodociągowa do podlewania zieleni.

Prace potrwają do listopada bieżącego roku. Jednocześnie również na samej Górze Gradowej prowadzone będą naprawy ciągów pieszych i pieszo - jezdnych, m.in. ścieżki: od ul. Gradowej w stronę krzyża na Bastionie Jerozolimskim i w rejonie Domu Wałmistrza.

Do końca października nieczynna będzie wystawa plenerowa “Wehikuł Czasu - Pocisk i Człowiek” na Wysokim Czole Kurkowym. Zdecydowana większość z czternastu schronów i remiz artyleryjskich, w których prezentowane są dzieje fortu Góry Gradowej na przestrzeni wieków, jest obecnie niedostępna. Przyczyną przymusowego zamknięcia ekspozycji jest konserwacja ciężkich metalowych drzwi, w które wyposażony jest każdy z obiektów na tej trasie.

Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: