Edward Dwurnik - kolejna duża kolekcja w Muzeum Pomorza Środkowego

Do  27 listopada w Muzeum Pomorza Środkowego możemy oglądać kolekcję 72 niezwykłych dzieł Edwarda Dwurnika, obejmujący okres działalności artystycznej w latach 1977-2005

W tym roku Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, dzięki wsparciu finansowemu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, powiększyło swoje zbiory o 72 prace Edwarda Dwurnika. Są to dzieła jednego z najbardziej znanych i rozpoznawalnych, współczesnych artystów polskich, artysty zajmującego się malarstwem, rysunkiem i grafiką, tworzącego rozbudowane cykle, głównie malarskieKolekcja wpisuje się w obszar gromadzonych przez Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku zespołów dzieł: portretu polskiego, aktu, pejzaży, sztuki abstrakcyjnej i marynistyki. Wyróżnić w niej możemy cykle takie, jak: Błękitny, Sportowcy, Dwudziesty trzeci czy Dwudziesty piąty. Składa się ona z autoryzowanych 39 obrazów olejnych (do 150x150cm) i 33 rysunków (do 50x65cm) ukazujących m.in. Pomorze Środkowe – architekturę Ustki, Słupska i portrety grupowe we wnętrzach i otoczeniu Ustki. Zespół dzieł obejmuje także pejzaże marynistyczne, architektoniczne, twórczość abstrakcyjną i portrety polskie: Andrzeja Wajdy, żołnierzy, dziennikarzy, polityków i mieszczan, współczesnych polskich pisarek i artystek. Malarstwo Dwurnika to przede wszystkim twórczość dokumentalna, symboliczna, ukazująca atmosferę i polską rzeczywistość.  Wystawę zorganizowano przy pomocy finansowej Miasta Słupsk.Przy okazji wystawy muzeum zorganizowało warsztaty  „Smaki Sztuki”.  Uczestnicy zajęć zajęć będą mieli okazję, w dosłownym znaczeniu tego słowa, posmakować sztuki oraz stworzą własne niepowtarzalne współczesne dzieło sztuki, które z pewnością ułatwi percepcję i pozwoli zrozumieć jakże niezrozumiałą sztukę abstrakcyjną. Warsztaty są skierowane do młodzieży i dorosłych i mają na celu pokazać, jak w różny sposób można interpretować abstrakcyjne dzieła sztuki. Zajęcia poprowadzi Joanna Rutkowska, adiunkt w Dziale Edukacji i Promocji. Zajęcia są odpłatne – 11 zł od osoby. Wszystkie materiały zapewnia organizator, a powstałe w wyniku warsztatów dzieła stają się własnością uczestnika.
Informacje i rezerwacja terminów pod numerem telefonu 59 842 40 81. Zapraszamy. Warsztaty będą odbywać się od jutra do 27 listopada.

(red) fot: Muzeum Pomorza Środkowego

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: