Dyrektor był z Kieleckiego - 70 lat szkoły w Straszynie

Tuż za nami Dzień Edukacji Narodowej, który w tym roku jest szczególnie podniosły w podgańskim Straszynie. W październiku mija tam 70 lat od założenia szkoły
uruchomiło ją w 1946 roku przybyłe na tereny gdańskich wyżyn, młode małżeństwo – Maria i Stanisław Cabajowie. Dyrektorem został, pochodzący z Kieleckiego,  Stanisław Cabaj, który swoją pierwszą posadę nauczycielską otrzymał 1 sierpnia 1930r w poleskich  Kraglewiczach.
Podczas okupacji pracował jako nauczyciel we wsi Daszków Duży pow. Włoszczowa woj. kieleckie. Prowadził tajne nauczanie, był także członkiem Komisji Egzaminacyjnej w powiecie Włoszczowa. Po wyzwoleniu przeniósł się do Gdańska, gdzie od 1 sierpnia 1945 r obejmuje posadę nauczycielską w Jagatowie. Po dwóch latach pracy przeniósł się z małżonką właśnie do Straszyna.
Pierwszą rozbudowę szkoła przeszłą w 1963 r., a wiele prac wykonali sami mieszkańcy. Uczniów przybywało i w 1991 powstał pawilon, który funkcjonował do 2007 r., kiedy to otwarto nowo wybudowany budynek.  Pierwszy dzwonek rozbrzmiał w obecności m.in. arcybiskupa Tadeusza Gocłowskiego, wójt Magdaleny Kołodziejczak, dyrektor szkoły Lubicy Ząbkiewicz i wicedyrektor Beaty Jakusz. W 2009 r. szkoła otrzymała halę sportową.
 
(Red) fot: publiczna witryna internetowa szkoły
 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: