Położą misia spalonej Erwince Barzychowskiej

10 letnia Erwinkę Barzychowską, oraz szesć innych osób. podpalili Niemcy 1 września 1939 roku w bronionym przez pocztowców budynku Poczty Polskiej. Po ponad miesiącu walki o życie Erwinka zmarła w niemieckim szpitalu. W rocznicę jej śmierci odbędzie się charytatywna zbiórka pluszowych zabawek i sprzątanie grobu pierwszej gdańskiej, dziecięcej ofiary II Wojny Światowej
 
Erwinka Barzychowska urodziłą się 16 X 1929 roku w Gdańsku. Była sierotą, którą zajmował się dozorca Poczty Polskiej Jan Pipka i jego żona Małgorzata. Dziewczynka uczyła się w szkole  Macierzy Szkolnej w Domu Polskim przy Wallgasse. Pierwszego września pozostała wraz z macochą w mieszkaniu służbowym opiekunów. Razem z nimi udała się do piwnicy, gdzie została poparzona oparami wpompowanego do przyziemia przez niemiecką policją, benzolu. Pochowano ją na cmentarzu na Zaspie. Jej imię nosi ulica na Łostowicach, a w Zespole Szkół Łączności  znajduje się przedstawiająca ją rzeźba,  autorstwa Hanny Kosteckiej.
Akcję zbiórki maskotek „Daj misiaka dla dzieciaka” zainicjował Gdański Klub Sportowy „Korsarz”.  Gdański Klub Sportowy Korsarz/. W siedzibie klubu zbierane są zabawki. 
Punktem kulminacyjnym akcji ma być przekazanie w dniu śmierci Erwiny – 20. października zebranych zabawek służbom ratunkowym (karetkom pogotowia ratunkowego, wozom strażackim, policji). Pluszowe misie będą wręczane dzieciom, które są ratowane i transportowane do szpitali. Zabawki można przynosić osobiście w dni powszednie. 22. października w godzinach od 9.00 do 12.00 zaplanowano posprzątanie grobu Erwiny Barzychowskiej, który znajduje się na Cmentarzu Ofiar Hitlerowskiego Terroru na gdańskiej Zaspie. Na grobie Erwiny pozstawiony zostanie  pluszowy miś.
(red) oprac.bg, fot MHMG

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: