Wszystko o wolności w ECS

Europejskie Centrum Solidarności już po raz dziesiąty zaprasza na interdyscyplinarny festiwal All About Freedom, który potrwa od 16 do 22 października 2016 r. W programie projekcje filmowe – fabuły i dokumenty, w tym wiele premier – spotkania z twórcami, dyskusje, muzyka i teatr.

All About Freedom Festival to wyjątkowe wydarzenie którego ideą jest pojęcie wolności. Wartość ta ukazywana jest na różnych poziomach, w odmiennych kształtach, zaskakujących ujęciach, niezwykłych projektach. Odnajdujemy ją w każdym z przejawów działalności twórczej. Z zaciekawieniem przyglądamy się temu co wspólne i temu co odmienne.

Wydarzenie to jest platformą otwartej dyskusji, która zakłada, dopuszcza i cieszy się z istnienia wielogłosowości, różnych perspektyw postrzegania, odmiennych form prezentacji, która słucha innych racji, innego oglądu, jest otwarta na doświadczenia, chce poszukiwać i samym poszukiwaniem jest uradowana.

All About Freedom Festival | 14–22/10/2016

Dziesiąta, jubileuszowa edycja All About Freedom Festival to szesnaście filmów, które odsłonią przed widzami wizję walki o wolność, jak i bardziej subtelne czy nieoczywiste wymiary wolności.

Wszystkie filmy będą prezentowane w Trójmieście po raz pierwszy, a dla pięciu z nich będą to polskie premiery. Dobrze znany w Polsce Ulrich Seidl wraca z filmem Safari. Stary mistrz kina włoskiego Marco Bellocchio pokaże nam film Słodkich snów. Laureat nagrody publiczności na AAFF za film Monsieur Lazhar Philippe Falardeau przedstawi komedię polityczną Jak uratowałem Kanadę. Zaś The War Show w reż. Andreasa Dalsgaarda i Obaidach Zytoon to dokumentalna opowieść o inteligencji syryjskiej i jej dramatycznych wyborach (nagroda w konkursie Venice Days). Czesi przeciw Czechom w reż. Tomáša Kratochvíla to film o czeskim faszyście i jego dylematach. Pozostałe filmy nie pozostawią widzów obojętnymi. Creative Control zabierze nas do serca Nowego Jorku, w którym testuje się narzędzia poszerzonej rzeczywistości. Film zdobył status kultowego i nazywany jest „Manhattanem Woody Alena ze smartfonami" czy filmem „w stylistyce Antonioniego i w środowisku Apple". Paulo Virzì swoim Kapitałem ludzkim zdobył wielu zwolenników. Jego nowy film Zwariować ze szczęścia ukazuje nam dwie kobiety decydujące się na akty szaleństwa, aby poczuć na nowo wolność i drugiego człowieka. To taka włoska wersja historii Thelmy i Luizy. O wolności w sieci albo raczej jej braku opowie Friedrich Moser w filmieDobry Amerykanin, pokazującym sylwetkę Williama Binneya, wieloletniego szefa działu nasłuchu elektronicznego NSA w USA. Wynalazki Binneya i jego przywiązanie do wartości demokratycznych mogły uchronić USA i świat przed 9/11. Dlaczego tak się nie stało – trzeba zobaczyć film.

Ci, którzy skaczą to film w reż. Moritza Sieberta, Estephana Wagnera i Abou Bakara Sidibé. Powstał film o tych, którzy chcą przeskoczyć mur – wysoką siatkę oddzielającą Maroko od enklawy hiszpańskiej w Afryce. Otrzymujemy przejmujący wizerunek ludzi w niedoli, patrzących ze wzgórza na wyśnioną i zmitologizowaną wolność. Na ile taniec potrafi uwolnić ducha, zobaczymy w ekscytującym filmie Mr. Gaga. Polskim akcentem na zakończenie festiwalu będzie obraz Piotra Stasika 21 × Nowy Jork. Polski twórca znajduje oryginalny sposób na przedstawienie tego, co nieprzedstawialne, używając do tego niezwykłych form obrazu filmowego.

10. All About Freedom Festival

Miejsce: Europejskie Centrum Solidarności, pl. Solidarności 1 / Gdańsk
Termin: 14-22 października 2016
Bilety: w kasach ECS oraz online

fot. ecs 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: