Kościerzyna - 236 szkieletów w miejskim parku

Mieli od 18 do 25 lat i służyli w Wehrmachcie, Kriegsmarine czy Volkssturmie. Z terenu dawnego cmentarza ewangelickiego w Kościerzynie, który dziś jest miejskim parkiem, ekshumowano szczątki 236 żołnierzy, którzy zmarli w założonym tutaj w zimie 1945 roku, przez Niemców, szpitalu polowym

 

Szkielety, bardzo często noszące ślady poważnych urazów, spoczywały w siedmiu rzędach, ponad metr pod ziemią. Większość zawinięta była w prześcieradła i  posiadała nieśmiertelniki.

Jerzy Romel z Fundacji Pamięć zaznacza, że strona niemiecka dostarczyła bardzo precyzyjną listę z nazwiskami pochowanych. Trumny ze szczątkami zostaną złożone na cmentarzu wojennym niemieckich żołnierzy w Glinnej niedaleko Szczecina.

 


(red) ryc: Przebieg operacji pomorskiej w dniach 24 lutego - 4 marca 1945. Źródło: K. Golczewski, Wyzwolenie Pomorza Zachodniego w roku 1945, Poznań 1971, s. 105

 

 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: