Sopot – zobacz jeden z najstarszych zawodów świata

Mało kto wie, że jednym z pierwszych zawodów, jakie uprawiał człowiek było tkactwo, które wytworzyło się już w epoce brązu. W tym czasie powstało i rozwinęło się tkactwo tabliczkowe i naalbinding, który zbliżony jest raczej do koronkarstwa

Do dziś używa się praktycznie nie zmienionych od stuleci poziomych i pionowych warsztatów tkackich. Prymitywne techniki tkania są też nadal chętnie stosowane w tkactwie ludowym i artystycznym. 17 września obchodziliśmy w tym roku Światowy Dzień Przędzenia w Miejscach Publicznych. Dziś zaś, od południa, do godziny 15, na sopockim Grodzisku odbędą się średniowieczne pokazy sztuki przędzenia, zorganizowane przez GRH Emporium i przyjaciół. Między godz. 12:00 a 15:00 będzie można poznać tajniki dawnego tkactwa, wziąć udział w warsztatach tkackich. Dodatkowo zapraszamy na robienie motanek i szycie ręczne woreczków (bardzo prosimy o przyniesienie ze sobą materiałowych ścinków), które potem można będzie sobie zabrać do domu. Na grodowym majdanie płonąć będzie ognisko – prosimy pamiętać o przyniesieniu ze sobą kiełbasek bądź ich wegetariańskiego odpowiednika. Warto też się zaopatrzyć w ciepłą herbatę w termosie.

Pokazy średniowiecznego tkactwa

1 października 2016, godz. 12:00-15:00

Grodzisko w Sopocie, ul. Haffnera 63

 

(red) fot: MAG


Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: