Miejska plaża w basenie Stoczni Cesarskiej?

Eksperci z Austrii, Estonii i Holandii współpracowali m.in. z lokalnymi ekspertami z Biura Rozwoju Gdańska oraz Wydziału Architektury i Urbanistyki gdańskiego magistratu, kontynuując udaną współpracę ustanowioną dzięki Towarzystwu Urbanistów Polskich już w 2015 roku. Zagraniczni goście próbowali odpowiedzieć na pytanie: „Jak możemy uzupełnić rozwój urbanistyczny, stworzyć zespół przestrzeni publicznych i połączenia, które przyczynią się do budowania tożsamości miejsca związanego z narodzinami pokoju i demokracji w Polsce". Pod tym pytaniem kryła się próba znalezienia koncepcji na przestrzeń między Europejskim Centrum Solidarności i Muzeum II Wojny Światowej oraz łączenia przestrzeni publicznych na terenie Starego Miasta z Młodym Miastem w Gdańsku.

W warsztatach uczestniczyli eksperci z Austrii, Estonii i Holandii.
Fot. Agnieszka Siedlecka


W trakcie warsztatów, które trwały od 20 września do 22 września, eksperci opracowali rekomendacje dotyczące tych terenów. Starali się zidentyfikować działania w strefie Młodego Miasta przyczyniające się do większego zaangażowania mieszkańców współtworzących ten obszar. Rekomendowali m.in. silne powiązanie między ECS i Muzeum II Wojny Światowej ze Starym Miastem w Gdańsku. Według nich, obrzeża analizowanego terenu mogą być miejscem impulsu rozwojowego dla dużej części centrum Gdańska a ich głównymi punktami jest m.in. Pomnik Poległych Stoczniowców, Muzeum II Wojny Światowej, a także skrzyżowanie ulic Wałowej i Rybaki oraz budynek dawnej hali montażu U-Boot’ów.

Eksperci podkreślali również, że wielkość omawianego terenu uniemożliwia jego szybkie zagospodarowanie, które może jedynie odbywać się małymi krokami. Stąd pomysły na mniejsze projekty mogące przyczynić się do „wygenerowania masy krytycznej dla przyszłych funkcji, które przyciągną mieszkańców”. Takimi działania mogą być:
- utworzenie plaży miejskiej w basenie Stoczni Cesarskiej (w północnej części tego obszaru);
- stworzenie funkcji ośrodka kultury w budynku dawnej hali montażu U-Boot’ów (np. jako siedziby Europejskiej Stolicy Kultury);
- wzbogacenie skrzyżowania ulicy Wałowej i Rybaki Górne w świetlne instalacje;
- utworzenie funkcji rekreacyjnych wzdłuż kanału Raduni od Muzeum II Wojny Światowej w kierunku ECS;
- stworzenie targu rybnego w dawnym magazynie gazu przy ulicy Podstocznej. 

/gdansk.pl

Fot. Agnieszka Siedlecka

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: