Portret nieznanego mężczyzny z wąsem i inne na aukcji w Gdańsku

W gdańskim oddziale Sopockiego Domu Aukcyjnego 24 września odbędzie się Aukcja Prac na Papierze. Wśród licytowanych dzieł można było nabyć szkice Juliusza Kossaka, Jana Matejki czy Mariana Mokwy.

W trakcie Aukcji Prac na Papierze wystawione będą szkice oraz akwarele wykonane na papierze. W kata­logu aukcyj­nym zapre­zen­to­wano zarówno dzieła powstałe długo przed 1945 rokiem, jak i sztukę powo­jenną. Przygotowano 148 prac, z różnych epok oraz w różnych cenach. Znajdziemy nawet historyczne karykatury marszałka Józefa Piłsudskiego. Z pewnością każdy miłośnik sztuki znajdzie coś dla siebie.

Warto przyjrzeć się np. Martwej Naturze z Fajką. Namalował ją sam George Braque - prekursor kubizmu. Cena wywoławcza - tylko 1500 złotych.

A może bardziej polska klasyka? Proszę bardzo - na aukcji znajdziemy Rafała Malczewskiego, Fałatów czy Jana Matejkę. Przykładowo - Podróż do Wiśnicza tego ostatniego to cena wywoławcza 6 000 złotych. Z nowszych polskich artystów znajdziemy przede wszystkim Mariana Mokwę czy Tadeusza Kantora. Osobliwością aukcji będzie z pewnością obraz Jacka Federowicza - Portret nieznanego mężczyzny z wąsem. Popularna serigrafia ma cenę wywoławczą zaledwie 300 złotych!

Innymi ciekawymi nabytkami mogą być akwarele. Pejzaż z chatą Wojciecha Weissa to cena wywoławcza 4 500 złotych, ale trzeba przyznać, że akwarela robi niezwykłe wrażenie.

Z pewnością swoich miłośników znajdą też akty. Dla przykładu Akt siedzącej kobiety Jana Marcina Szancera licytowany będzie od 3 800 złotych.

Wymienione dzieła to jednak zaledwie kilka przykładów bogatych zbiorów, które trafią na aukcję 24 września w siedzibie Sopockiego Domu Aukcyjnego w Gdańsku, przy ul. Długa 2/3. Już teraz można oglądać wystawę przedaukcyjną - będzie ona otwarta aż do dnia wystawy. Zainteresowani mogą też obejrzeć katalog dostępny online.

oprac. pc

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku w.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila.

Tagi: