Nike ma 35 lat - przypomina Józefa Krośnicka

Do redakcji www.Północna.TV i www.strefahistorii.pl, przyszedł bardzo szczególny list, którego autorką jest Pani Józefa Krośnicka. Pani Józefa – przypomnijmy – 102 letnia, przedwojenna absolwentka historii na Uniwersytecie Warszawskim, przypomina o 35 rocznicy wybudowania na dzisiejszym Placu Jana Pawła II w Pruszczu Gdańskim tak Pomnika Zwycięstwa, Pokoju i Wolności, zwanego dziś pruszczańskim „Pomnikiem Nike”. Poniżej publikujemy treść listu:
 
„Serdecznie pozdrawia emerytowana nauczycielka historii Józefa Krośnicka
 
Chciałabym przypomnieć, że 35 lat temu 1 września 1981 roku na placu, który dziś nosi nazwę Jana Pawła II, odsłonięty został Pomnik Zwycięstwa, Pokoju i Wolności, przed którym obecnie w ważnych rocznicach narodowych składamy kwiaty ku czci bohaterów, którzy o to zwycięstwo i wolność walczyli. Przypominamy ich poświecenie i pracę dla Ojczyzny w uroczystym apelu.
35 lat temu uczestniczyłam w uroczystości odsłonięcia tego pomnika, delegowana przez Zarząd Powiatowego Oddziału Związku Kombatantów. Na moje ręce opadła szarfa biało – czerwona, którą załśonięty był pomnik. Zrobiono wówczas fotografię, która zachowała się w kronice Powiatowego Oddziału Związku Kombatantów RP. „
 
 
 
Pani Józefa Krośnicka z domu Kołakowska urodziła się 18 marca 1914 r. w Pułtusku i niedawno obchodziła swoje 102. urodziny. W 1938 r., tuż przed wybuchem II wojny, ukończyła studia historyczne i filozoficzne na ówczesnym Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Warszawskiego, by następnie podjąć pracę jako nauczycielka w gimnazjum męskim. Podczas wojny brała udział w tajnym nauczaniu i była aktywnym członkiem Armii Krajowej. W latach pięćdziesiątych objęła stanowisko dyrektora w szkole w Sobowidzu, później przez wiele lat uczyła historii w Szkole Podstawowej nr 3 w Pruszczu Gdańskim. Wychowała w tym czasie pięcioro dzieci, a na emeryturze poświęciła się pracy pisarskiej, przygotowując kilkanaście książek poświęconych historii Gdańska i okolic (m.in. trzytomowe wydanie W cieniu Gdańska). Jej pasja zdobyła uznanie i w 2010 roku została Ambasadorem Pruszcza Gdańskiego, w którym mieszka od ponad pół wieku. 

 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: 

Artykuł na Północnej.tv: 

http://polnocna.tv/news/12832-pruszcz-gdanski-nike-i-jozefa-krosnicka