Bałtyk i wyższe sfery na Faktorii

Od środy do piątku na Faktorii w Pruszczu Gdańskim badacze z całej Europy rozmawiali o nadbałtyckich sferach wyższych w dawnych wiekach. Okazją do tego spotkania była trzecia edycja konferencji Origines et Mutationes, której organizatorami są: Uniwersytet Gdański, Miasto Pruszcz Gdański, Powiat Gdański i Muzeum Historyczne Miasta Gdańska
 
- Podczas „Orignes et Mutationes 3” zajmowaliśmy się problematyką elit z państw leżących nad Bałtykiem - ich pochodzeniem, znaczeniem społecznym czy sprawowaną przez nich władzą - opowiada Aleksandra Girsztowt, doktorantka na Uniwersytecie Gdańskim i organizatorka konferencji. - Temat jest ciekawy i cieszy nas, że do Pruszcza Gdańskiego przyjechali nie tylko badacze z największych polskich ośrodków naukowych, ale również przedstawiciele zagranicznych uniwersytetów, m.in. z Uppsali i Kalmaru.
 
Podczas konferencji można było posłuchać między innymi o podróżniku i naukowcu Janie Michale Borchu i perypetiach XV-wiecznego szmuglerza broni Heinricha Wiese czy poznać zasady średniowiecznych gier planszowych, w które grali średniowieczni możni. 
Konferencja odbywała się w Międzynarodowym Bałtyckim Parku Kulturowym Faktoria w Pruszczu Gdańskim. Udział w Origines et Mutationes jest od trzech edycji otwarty dla wszystkich słuchaczy. Obrady prowadzone były w języku angielskim.
Godnym podkreślenia jest zaangażowanie w imprezę, już po raz drugi, uczniów klasy 4. technikum żywienia i usług gastronomicznych oraz uczniów klas 2. i 3. technikum hotelarskiego przy Zespole Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego w Rusocinie, których dziełem były, wzbudzające międzynarodowy aplauz, posiłki i catering podczas imprezy.
(Red. Miasto Pruszcz Gdański. Fot: profil konferencji na FB)
 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: