Muzeum II Wojny Światowej połączone z Muzeum Westerplatte

W kwietniu na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pojawiła się informacja o połączeniu dwóch placówek muzealnych budujących się w Gdańsku – Muzeum II Wojny Światowej i Muzeum Wojny 1939. Nowa nazwa placówek to; Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Protestowały środowiska naukowe, Gdańsk oraz rada muzeum zrzeszająca wybitnych historyków. Minister Gliński w maju ogłosił, że Muzeum II Wojny zostaje, ale... na jego warunkach. Wczorajszej nocy wydano oświadczenie o połączeniu placówek i konieczności powołania nowego tworu. 

Mimo rozmów z dyrektorem Pawłem Machcewiczem i protestów kolegium naukowego Muzeum II Wojny Śwatowej zostaje połączone z Muzeum Westerplatte i Wojny Obronnej 1939. 1 grudnia 2016 r. zostanie utworzona państwowa instytucja kultury - Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, która powstanie w wyniku tego połączenia. Celem tej zmiany, zdaniem ministerstwa, jest "optymalne wykorzystanie potencjału placówek o zbliżonym profilu działalności zlokalizowanych w Gdańsku, przy optymalizacji wydatkowania środków finansowych pochodzących z budżetu państwa". 

Jak zapewnia ministerstwo z dniem połączenia osoby zatrudnione w łączonych instytucjach kultury staną się pracownikami Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku i zachowają uprawnienia wynikające ze stosunku pracy. Jednocześnie w celu realizacji czynności związanych z połączeniem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku i Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 oraz utworzeniem państwowej instytucji kultury - Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ustanawia się Pełnomocnika Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Funkcję Pełnomocnika Minister powierzył prof. nadz. dr. hab. Zbigniewowi Wawrowi.

pc

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: