Katalog wystawy o historii Targu Siennego już w sprzedaży! Wystawę będzie można zwiedzać dłużej

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska wprowadziło z dniem 31.08.2016 r. do sprzedaży nowy katalog z wystawy „Targ Sienny w Gdańsku. Przedmieście europejskiej metropolii w świetle wykopalisk archeologicznych”, który nawiązuje do wystawy o tym samym tytule zlokalizowanej w piwnicach Ratusza Głównego Miasta. Polskojęzyczna publikacja licząca 135 stron zawiera opis oraz prezentowane eksponaty uszeregowane według rodzajów i przeznaczenia przedmiotów. Koszt publikacji to 15 zł. Można go nabyć w oddziałach MHMG zlokalizowanych w Śródmieściu, czyli Ratuszu Głównego Miasta, Dworze Artusa, Domu Uphagena, Muzeum Bursztynu, Muzeum Nauki Gdańskiej i Muzeum Poczty Polskiej. 

„Materiał pozyskany w trakcie badań inwestycyjnych pod budowę Forum Gdańsk przez Pracownię Badań Archeologicznych Dantiscum pokazuje bogactwo przedmieść średniowiecznego i nowożytnego Gdańska. Na pewno okolice Targu były zamieszkane w XV w., o czym świadczą odkryte fragmenty domów szkieletowych z piecami ogrzewającymi domu, pozostałości wodociągów, ale materiał archeologiczny pozwala datować rozwój osady na przedmieściach już na połowę XIV w. – za tym przemawia reszta równie ciekawych znalezisk.” – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor MHMG.

Wystawa zbiera pozytywne recenzje, czemu sprzyjają umieszczone tablice z rycinami i obrazami z terenu całej Europy pokazującymi ich odpowiedniki. W trakcie badań archeologicznych odkryto ok. 6000 artefaktów, natomiast na wystawie i w katalogu prezentowany jest ponad 1000. Znajdziemy tu zabawki wykonane z metalu, znaki pielgrzymie, monety, odważniki, komplet skórzanej odzieży i liczne przedmioty codziennego użytku.

„Ten sposób przedstawienia informacji, czyli dotarcie do Państwa nie tylko za pomocą perfekcyjnie odrestaurowanych i wyselekcjonowanych przedmiotów, daje obraz bogactwa przedmieść starego miasta i lokuje go w przestrzeni europejskiej kultury materialnej. Zgromadzone eksponaty mówią wiele o dawnych mieszkańcach naszego miasta. Narracja o dawnych mieszkańcach naszego miasta, to często obraz nas samych. Najbardziej przypadła nam do gustu prosta, metalowa zabawka – dziecko w łóżeczku. Po prostu to trzeba zobaczyć. Jest w niej coś, co sugestywnego, co uczłowiecza martwy przecież przedmiot, który przez to staje się nam bliższy. Miłośnicy militariów, czy monet oczywiście znajdą też swoje ulubione przedmioty.” – mówi Andrzej Gierszewski z Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. 

Gdańszczanie mają zatem niebywałą okazję cofnąć się w czasie – tuż po zakończeniu swojej pracy. Katalog na pewno będzie wartościową i atrakcyjną cenowo pamiątką z wystawy czynnej przynajmniej do 25 września 2016 r.

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: