Muzeum Emigracji - najlepszy rowerzysta w gronie literatów

We wrześniu i październiku Muzeum Emigracji w Gdyni zaprasza na spotkanie z twórczością literata, modelarza i rowerzysty, Andrzeja Bobkowskiego
 
Najsłynniejszy rowerzysta w polskiej literaturze, emigrant polityczny, zapalony modelarz – Andrzej Bobkowski będzie bohaterem wydarzeń przygotowanych we wrześniu i październiku przez Muzeum Emigracji. Autora „Szkiców piórkiem” poznamy lepiej nie tylko podczas warsztatów i wykładów, ale i rowerowej gry miejskiej. Wszystko to przy okazji projektu digitalizacji dorobku Andrzeja Bobkowskiego, realizowanego właśnie przez gdyńskie muzeum we współpracy z Polskim Instytutem Naukowym w Ameryce.
Andrzej Bobkowski od dawna ma swoje ważne miejsce w historii polskiej literatury. Jego „Szkice piórkiem” to jeden z najsłynniejszych dzienników XX wieku. Zainteresowaniu badaczy towarzyszy coraz większa popularność wśród czytelników, zmarłego ponad pół wieku temu, pisarza. Podsyci ją z pewnością digitalizacja bogatego zbioru pamiętników, opowiadań, fotografii i listów Bobkowskiego znajdujących się w zbiorach PIASA (Polskiego Instytutu Naukowego w Ameryce), przeprowadzana we współpracy z Muzeum Emigracji. W związku z tym ambitnym projektem gdyńska placówka przygotowała dla mieszkańców Gdyni i Trójmiasta dodatkową szansę na spotkanie z pasjonującym literackim światem pisarza.
Tour de Bobkowski to projekt, który przybliża szeroki krąg zainteresowań Andrzeja Bobkowskiego, najważniejsze punkty w jego wojennej i emigracyjnej biografii. Nie mogło tu zabraknąć rowerów i wyjątkowej gry miejskiej – to właśnie bicyklowe pamiętniki z okupowanej Francji przyniosły Bobkowskiemu największą sławę i uznanie. 17 września mieszkańcy Gdyni będą mogli wziąć udział w rywalizacji, która przyniesie nie tylko sporo emocji, zastrzyk wiedzy o dorobku literackimi Bobkowskiego, ale i… atrakcyjne nagrody.
 
 
Na początek – 3 września – każdy będzie mógł spróbować swoich sił w trudnej sztuce kaligrafii. Uczestnicy warsztatów nauczą się pisać piórem z giętką stalówką, podobnym do tego, jakim pisał autor „Szkiców piórkiem”, poznają podstawowe pociągnięcia i styl Copperplate. Warsztaty poprowadzi Marianna Paszkowska. Udział darmowy – zapisy prowadzone są pod adresem: warsztaty@muzeumemigracji.pl
Literacki kunszt Andrzeja Bobkowskiego będzie można również poznać 25 października w trakcie poświęconych mu warsztatów literackich Dla miłośników pisarza 26 października czeka wykład jego znawcy i badacza, dr hab. Macieja Nowaka. Wprowadzą one nie tylko w skomplikowane emigracyjne losy Bobkowskiego, ale i tajemnice jego unikalnego stylu.
Najmłodsi również nie będą się nudzić – wydarzeniu organizowanemu przez Muzeum Emigracji będą towarzyszyły warsztaty dla rodzin, ale i grup przedszkolnych i wczesnoszkolnych – jedne i drugie łączące edukację ze świetną zabawą.
 
 
O projekcie digitalizacji dorobku Andrzeja Bobkowskiego
„Digitalizacja i upowszechnianie zbiorów Polskiego Instytutu Naukowego w Ameryce (PIASA). Etap I: Andrzej Bobkowski” to interdyscyplinarny projekt badawczo-edukacyjny mający na celu zdigitalizowanie rękopisów Andrzeja Bobkowskiego przechowywanych w PIASA w Nowym Jorku oraz popularyzację w Polsce zarówno twórczości i postaci wybitnego emigracyjnego pisarza, jak i stworzenie dostępu i upowszechnianie w skanów materiału archiwalnego.
 
 
W Nowym Jorku zakończył się obecnie proces digitalizacji. Wykonanych zostało pond 3000 skanów – zdigitalizowana została cała kolekcja Bobkowskiego. Dr hab. Maciej Nowak (KUL), badacz i wydawca dzieł Bobkowskiego przygotowuje krytyczne opracowanie rękopisów, które stały się podstawą do wydania „Szkiców piórkiem”. W przyszłym roku Muzeum Emigracji w Gdyni wyda rękopisy drukiem. Dzienniki Bobkowskiego zostaną przekazane czytelnikowi bez transkrypcji – w postaci przedrukowanych skanów. Powstanie wyjątkowa edytorsko publikacja z komentarzem naukowym, którą nazwać można monografią materialną powstałego i przechowywanego na emigracji dziennika Bobkowskiego.
 
 
Andrzej Bobkowski
Andrzej Bobkowski (1913-1961) wymyka się jednoznacznym definicjom. Określić go można mianem pisarza, lepiej jednak pasuje do niego określenie uważnego obserwatora i komentatora rzeczywistości XX wieku. Publikował opowiadania i szkice, ale najważniejszymi dziełami jego życia są dzienniki i korespondencja, w których – w formie ukazującej mistrzostwo słowa – zawarł diagnozę kondycji współczesnego świata. Lata II wojny światowej Bobkowski spędził we Francji. Owocem tego czasu są „Szkice piórkiem. Francja 1940 – 1944”. Od roku 1948 aż do śmierci Bobkowski mieszkał w dalekiej Gwatemali, gdzie nie przerwał pisania dzienników i bogatej korespondencji – między innymi z Jerzym Giedroyciem, Tymonem Terleckim czy Jarosławem Iwaszkiewiczem.
    
Źródło: Muzeum Emigracji w Gdyni

 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: 

Artykuł na Północnej.tv: 

http://polnocna.tv/news/12665-tour-de-bobkowski