Amfiteatr, monitoring i inne - rusza modernizacja Parku Oliwskiego

Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska przygotowuje do realizacji kolejny, ostatni już, etap rewaloryzacji tego Parku Oruńskiego. W ramach inwestycji powstanie amfiteatr, wyremontowana zostanie wozownia, a teren zostanie oświetlony i wyposażony w monitoring.

Realizacja przewiduje także budowę sieci wodociągowo-kanalizacyjnej i rewaloryzację terenu w zakresie zieleni, ścieżek, a także montaż ławek i koszy na śmieci. DRMG ogłosiła przetarg na wybór wykonawcy robót, oferty otwarte zostaną w 8 września, a zgodnie z założeniami  roboty zakończą się w listopadzie 2017 roku.

Park Oruński to jeden z najstarszych parków (XVI w.) i drugi co do wielkości park miejski w Gdańsku (po parku Oliwskim). Położony – niedaleko kanału Raduni, w malowniczej dolinie pomiędzy wzgórzami morenowymi, zajmuje ok. 11 hektarów doliny potoku oruńskiego. Zabytki, stawy wodne, place zabaw dla dzieci i oczywiście różnorodność roślin, każdego dnia przyciągają mieszkańców szukających odrobiny spokoju.

- Park na Oruni to taka gdańska perła, którą nie wszyscy jeszcze odkryli. A jest on niewiele mniej urokliwy od Parku Oliwskiego: świetny na rodzinne przechadzki, na złapanie chwili „oddechu” i odpoczynku od codziennych spraw – mówi prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. - Od kilku lat park przechodzi rewitalizację, pięknieje. To złożony proces. Na dwa pierwsze etapy rewaloryzacji wydaliśmy w sumie 2,2 mln zł. Jak zmiany podobają się mieszkańcom najlepiej świadczy chyba liczba spacerowiczów – dodaje.

Twórcy planów rewitalizacyjnych oparli swój projekt na planie Parku Oruńskiego wykonanym w połowie XIX wieku, który opublikował w swojej książce Hans Reichow, przedwojenny architekt niemiecki, znawca gdańskich ogrodów.

W ubiegłym roku,  park uzyskał dodatkową funkcję rekreacyjno – wypoczynkową nawiązująca do historycznego układu funkcjonującego w tym miejscu w okresie międzywojennym. W ramach prac powstały drewniane pomosty, kamienne murki oraz ścieżki spacerowe oraz fontanna z okrągłą misą (stylizowaną na tę, która jest znana z XIX. wiecznej ikonografii). W 2015 roku, na terenie parku powstały także kolorowe i nowoczesne place zabaw i zamontowane zostały urządzenia siłowni zewnętrznej. 

fot. CC. BY 2.0 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: