Czołg Panzer IV już w muzeum!

Czołg Panzer IV w godzinach wieczornych zaparkował na wystawie plenerowej Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Obiekt stanie się częścią ekspozycji.
 
Czołg ten został wydobyty podczas akcji ratowniczej 19 kwietnia 2011 r. w Stargardzie Szczecińskim – na terenie dawnego lotniska w Kluczewie i decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie przekazany do zbiorówMuzeum. Akcja ratownicza odbyła się w niespotykanie szybkim czasie.
 
Przez 2 dni muzealnicy przy ogromnym wsparciu stowarzyszeń historycznych i firm prywatnych, zdołali uratować cenny zabytek techniki wojskowej. Dzięki przypadkowemu odkryciu okazało się, że na głębokości ok. 5 metrów spoczywa wrak niemieckiego średniego czołgu z okresu II wojny światowej - PzKpfw IV. W trakcie wstępnego rozpoznania stwierdzono, że pojazd został w trakcie działań wojennych trafiony w przedni pancerz kadłuba z armaty p.pancernej, a następnie rozgrabiony po wojnie i wysadzony w powietrze. Poszczególne sekcje były oddzielone od siebie eksplozją.
 
Całą akcję relacjonowało kilka stacji telewizyjnych, przynosząc spory rozgłos medialny kołobrzeskiemu muzeum. Informacja o odnalezieniu unikatowego czołgu zelektryzowała środowisko miłośników historii militarnej w całej Polsce i za granicą. Czołg ten jest unikatem na skalę światową – w kolekcjach muzealnych zachowało się tylko kilka tego typu obiektów. W Polsce jest to jedyny tak kompletny egzemplarz. Jak dotąd, w polskich zbiorach wojskowych nie można było obejrzeć najpopularniejszego niemieckiego czołgu, z którym walczyło m.in. Wojsko Polskie.
 
Czołg po wydobyciu został dokładnie wypiaskowany i pomalowany farbą antykorozyjną. Obecnie wszystkie jego elementy są magazynowane w postaci podzespołów.
 
Pierwsza publiczna prezentacja czołgu odbyła się podczas XIII Zlotu Pojazdów Wojskowych w Darłowie ( 23-26 czerwca 2011r). Ta decyzja okazała się dobrym rozwiązaniem. Zgłaszają się do nas osoby zainteresowane pomocą w odbudowie czołgu oraz w skompletowaniu brakujących elementów.
 
Projekt rekonstrukcji wsparli:
 
- Artur Zys - właściciel firmy PUK Pławce
 
- mjr Tomasz Ogrodniczuk- kustosz Muzeum Broni Pancernej CWSL w Poznaniu
 
- Mirosław Huryn i Jan Nowicki - Fundacja Fort-Rogowo
 
- Stanisław i Maciej Kęszyccy - Muzeum Zabytków Techniki Wojskowej w Nasielsku
 
- Zygmunt Dziewguć- Prezes firmy PKS Gryfice
 
- Wojskowy Instytut Wydawniczy Polska Zbrojna ( patronat medialny)
 
oraz wiele osób, przekazujących datki i elementy pomocne w renowacji czołgu, promujące proces renowacji na forach tematycznych w kraju i za granicą.
 
fot. Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.
 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: