Pruszcz Gdański - cały świat przyjeżdża na Origines

W dniach 7-9 września w Międzynarodowym Bałtyckim Parku Kulturowym Faktorii w Pruszczu Gdańskim odbędzie się trzecia edycja konferencji Origines et Mutationes. W tym roku badacze będą rozmawiać o elitach w dawnych wiekach 

Organizowany przez Wydział Historyczny Uniwersytetu Gdańskiego i Miasto Pruszcz Gdański wraz z Muzeum Historycznym Miasta Gdańska kongres skierowany jest do historyków, którzy patrzą na przeszłość Europy Środkowej przez pryzmat Morza Bałtyckiego. W ubiegłorocznej konferencji wzięło udział 29 osób, w tym roku na pewno będzie ich więcej.
- Podczas Orignes et Mutationes 3 zajmiemy się tematem elit z państw leżących nad Bałtykiem – ich pochodzeniem, znaczeniem społecznym czy sprawowaną przez nich władzą – opowiada Aleksandra Girsztowt, Pruszczanka i pomysłodawczyni konferencji. – Temat jest ciekawy i cieszy nas, że do Pruszcza Gdańskiego przyjadą nie tylko badacze z największych polskich ośrodków naukowych, ale również przedstawiciele zagranicznych uniwersytetów – m.in. z Uppsali i Kalmaru.


Uczestnicy konferencji będą mieli okazję posłuchać o szczegółach wyposażenia XVI-wiecznego dworu joannickiego, zgłębią genealogię najważniejszych rodów szlacheckich, a nawet poznają zasady gier planszowych, w które grali średniowieczni możni. Oprócz elit, wspólnym motywem w referatach będzie Bałtyk, który od wieków jest pomostem w kontaktach politycznych, handlowych i wojennych.
Udział w Origines et Mutationes jest otwarty dla wszystkich słuchaczy. Obrady prowadzone będą w języku angielskim.

Pełen program konferencji pojawi się w połowie sierpnia na stronie
www.origines.ug.edu.pl oraz profilu na facebooku www.fb.com/baltic.conf

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: