Archeologiczne - badają tysiące ludzkich kości

Gdańskie Muzeum Archeologiczne weszło w zaawansowaną fazę realizacji zadania pt. „Opracowanie archeologiczne i antropologiczne wyników badań nowożytnych ossuariów w Gdańsku” , czyli w skrócie "Projekt Ossuaria".

Zadanie to uzyskało dofinansowanie MKiDN w ramach programu Dziedzictwo kulturowe, priorytet „Ochrona zabytków archeologicznych”. Zadanie jest realizowane w trybie dwuletnim - zakończenie zaplanowano na koniec 2017 roku. Prace mają na celu opracowanie interdyscyplinarne ossuariów odkrytych przez Muzeum Archeologiczne w Gdańsku podczas badań archeologicznych przy Placu Dominikańskim w Gdańsku w latach 2009-2011. Opracowanie będzie obejmowało archeologiczną charakterystykę ossuariów z analizą elementów ozdób i ubiorów zmarłych, omówienie danych historycznych opisujących zwyczaje dotyczące tego rodzaju pochówków, a także opis materiału kostnego, z jego ewidencją i inwentaryzacją pozwalającą na analizę różnych aspektów biologicznych, które umożliwią rekonstrukcję życia populacji nowożytnego Gdańska. Wyniki badań zostaną opublikowane a także zaprezentowane w Piwnicy Romańskiej,  w miejscu gdzie zostały odkryte materiały kostne.

red fot. MAG

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: