Rosja - znaleźli samolot i czołg

Wakacje sprzyjają odkryciom. Także tym militarnym. Światowe media obiegają właśnie informacje o znalezieniu przez Rosjan pozostałości sławnego japońskiego mysliwca i nietypowej odmiany czołgu T 34
 
Badacze rosyjskiego towarzystwa geograficznego, wspomagani przez armię, badający okolice Wysp Kurylskich poinformowali o odkryciu japońskiego samolotu myśliwskiego Mitsubishi A6M Rei-Sen, czyli podstawowego typu samolotu myśliwskiego Cesarskiej Japońskiej Marynarki Wojennej w okresie II wojny światowej. Zero uważany jest za  jeden z najlepszych myśliwców początkowego okresu wojny.  Amerykanie nadali mu w czasie wojny nazwę kodową Zeke. Samolot znaleziony w okolicach Wysp Kurylskich. Znaleziony samolot wyprodukowano w 1942 roku posiada on numer 1733.
„Zero” należało do dywizjonu stacjonującego na wyspie Matua.
 
Z kolei niedaleko Woroneża  odkrywcy wydobyli z nurtu rzeki Don bardzo rzadki, wczesny model czołgu T 34 – 76.  Pojazd odnaleziono w kwietniu. Jest to 
Zespół ten będzie próbował wydobyć pojazd, który został odnaleziony w kwietniu br. Wstępne oględziny pozwalały stwierdzić, że jest to prawdopodobnie jedyny na świecie zachowany egzemplarz czołgu T-34-76, który został przekazany walczącym pododdziałom bezpośrednio z linii produkcyjnej zakładów (w tym przypadku ze Stalingradzkiej Fabryki Traktorów). Jak się przypuszcza, takich maszyn było od 600 do 1000.
 
 
 
Unikatowy T 34 – 76 leżał na głębokości około 6 m, skierowany tyłem do prawego brzegu Donu. Włazy pojazdu był zamknięte, dlatego odkrywcy, wspomagani przez żołnierzy zachodniego okręgu wojskowego, podejrzewają, że w środku mogą znajdować się pozostałości załogi. Badania wnętrza czołgu oraz szczątków żołnierzy mogą pozwolić na ich identyfikację i odtworzenie drogi bojowej.

Czołg mógł zatonąć w Donie podczas krwawej Bitwy o Charków, stoczonej pomiędzy wojskami radzieckimi a niemieckimi na froncie wschodnim w dniach od 21 lutego do 18 marca 1943 roku.Niemiecki kontratak doprowadził do zniszczenia ok. 52 dywizji radzieckich i odbicia z rąk Rosjan miast Biełgorod i Charków. Bitwa ta doprowadziła do stabilizacji frontu wschodniego po katastrofalnej porażce pod Stalingradem.

 
oprac.Bartosz Gondek
 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: