Wehikuł Czasu na urodziny Faktorii w Pruszczu Gdańskim

W niedzielę 24 lipca w Faktorii w Pruszczu Gdańskim odbędzie się wyjątkowa impreza. Dzięki udziałowi rekonstruktorów z różnych epok o zwiedzający dowiedzą się jak zmieniały się militaria na przestrzeni czasu.

Wehikuł Czasu to cykliczna impreza przybliżająca historię militarną Europy Środkowo-Wschodniej. Pierwsze trzy edycje odbyły się na Twierdzy Wisłoujście. W 2015 roku rekonstruktorzy przenieśli się na rekonstrukcję Faktorii z okresu wpływów rzymskich w Pruszczu Gdańskim, będącą jednym z największych obiektów tego typu w Polsce. To jednocześnie V urodziny Faktorii w Pruszczu Gdańskim. Na imprezie pojawi się kilkanaście grup rekonstrukcyjnych z całego kraju, przedstawiających różne epoki historyczne.

Poznaj świat rekonstrukcji

Rekonstrukcja historyczna to obecnie bardzo popularne hobby. Niewiele jest okresów historycznych, które nie znalazły swych miłośników-rekonstruktorów. To właśnie oni będą pokazywać historię na Faktorii w Pruszczu Gdańskim. Impreza w Faktorii jest jedną z nielicznych w Polsce, gdzie można zobaczyć rekonstruktorów z tak wielu epok.

- Impreza w Faktorii w Pruszczu Gdańskim to okazja by zobaczyć grupy z różnych epok historycznych. Przybędą one do nas już drugi raz i liczymy na to, że impreza z roku na rok będzie się rozrastała. To także jedyna okazja by w północnej Polsce zobaczyć tak szerokie spektrum epok historycznych i poznać uzbrojenie, umundurowanie oraz obyczaje z dawnych epok - opowiada Bartosz Gondek, rzecznik burmistrza Pruszcza Gdańskiego oraz współorganizator imprezy. 

Co zobaczymy w niedzielę, 24 lipca na Faktorii? Będą grupy rekonstrukcyjne z różnych epok historycznych od średniowiecza do II wojny światowej. Zobaczymy jednak nie tylko samych wojowników, ale także rzemiosło i sprzęt wojskowy. Z pewnością hitem będzie Pokaz obsługi armaty przeciwpancernej.

- Zaprezentujemy sylwetki i wyposażenie Wojska Polskiego z czasów Wojny Obronnej 1939 r. Przedstawimy też dioramę i dynamiczny pokaz obsługi polskiej armaty przeciwpancernej wz. 36 Bofors, która mimo niewielkiego kalibru i niepozornego wyglądu, w czasie Kampanii Wrześniowej była postrachem wrogich pojazdów pancernych, a do roku 1942 (wprowadzenie na wyposażenie niemieckiej armii ciężkiego czołgu Panzer VI Tiger) przebijała praktycznie każdy ówczesny pancerz - mówi Piotr Torłop z SRH Fort.

Recital i MMA

Co zaprezentują inne grupy? Dzieciom spodobają się z pewnością występy i recital Pirata Daniela z Motławy, czyli Daniela Saulskiego, emerytowanego aktora Teatru Muzycznego. Również gupa rekonstrukcyjna marynarzy z XVII wieku - Kompania Kaperska przygotuje pokazy musztry i strzelanie z replik broni palnej z epoki. Będzie głośno i hucznie. Zobaczymy także Namiot sztabowy Napoleona Bonaparte i "gdańskie: mundury na rekonstruktorach z Leib-Husaren-Regiment Nr 1 & Nr 2 Danzig czy prezentację GRH Biały Orzeł. Grupy nie tylko zaprezentują swoje umiejętności, ale stworzą też wyjątkowe obozowisko na majdanie faktorii, które będzie wehikułem czasu. 

Tradycyjnie jednum z elementów Wehikułu Czasu są też pełnokontaktowe walki rycerskie. Będą to zmagania w ringu na zasadach sportowych. Często mówi się o tego typu imprezach "rycerskie MMA". Trzeba przyznać, że adrenalina oraz dynamika walk jest olbrzymia. Powstały kluby walki oraz narodowe reprezentacje. W ubiegłym roku Mistrzostwa Świata odbyły się w Malborku. Rycerska Kadra Polski sięgnęła po 6 złotych, 3 srebrne i 1 brązowy medal, zajmując pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej. Również w Pruszczu rycerze nie będą sobie żałowali ciosów. Wcześniej odbędą się też zmagania w turnieju walki.

- O godzinie 17 rycerze wejdą do ringu gdzie zmierzą się w walce na rundy niczym bokserzy czy zawodnicy MMA - opowiada Piotr Celej z Oliwskiej Drużyny Najemnej Inogici oraz projektu wynajmijrycerza.pl - wejściu towarzyszyła będzie muzyka i każdy zobaczy pełnokontaktowe, nieudawane walki z udziałem medalistów mistrzostw Polski i świata. 

PROGRAM IMPREZY

12.00 Rozpoczęcie V urodzin Faktorii – Wehikuł Czasu

12.30 Uroczyste powitanie gości, salwa na przywitanie. Prezentacja drużyn i stanowisk
13.00 Występy i recital Pirata Daniela z Motławy
13.30 Prezentacja GRH Biały Orzeł
14.00 Pokaz musztry pikinierskiej i salwy z broni palnej w wykonaniu Kompanii Kaperskiej
14.30 Leib-Husaren-Regiment Nr 1 & Nr 2 Danzig
15.30 Namiot sztabowy Napoleona Bonaparte – epizod z kampanii wojennej Cesarza Francuzów
16.15 Pokaz obsługi armaty przeciwpancernej – rekonstruktorzy II WŚ – SRH Fort
17.00 Pokazy sportowych walk rycerskich – Oliwska Drużyna Najemna Inogici
18.00 Zakończenie imprezy

fot. Jacek Pająk/Stanisława Cempa

zobacz też: Wehikuł Czasu w 2015 roku 

oprac. pc

 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: