Gdańsk i Darłowo - historycznie mokro militarnie

Szykuje nam się bardzo aktywny weekend z historią dziedzictwem kulturowym. W Gdańsku ruszył jubileuszowy, XX Baltic Sail, na którym zobaczymy wiele niezwykle interesujących, zabytkowych jednostek pływających, a w Darłowie rusza kulminacja największego w Polsce zlotu miłośników militariów - który trwa już od poniedziałku
 
30 czerwca zaczął się w Gdańsku jubileuszowy, XX już Zlot Żaglowców Baltic Sail. Tradycyjnie najważniejszą częścią imprezy są piękne żaglowce, którymi można wybrać się w rejs po Zatoce Gdańskiej, jednak z okazji jubileuszu organizatorzy zaplanowali dodatkowo całą masę atrakcji . W tym roku odwiedziła Gdańsk rekordowa liczba jednostek – 28 żaglowców z całej Europy. Stałymi atrakcjami podczas wszystkich dni Zlotu będzie m.in. Foto-łódka ustawiona na Rybackim Pobrzeżu. To z jej pokładu będzie można zrobić pamiątkowe zdjęcie Baltic Sail 2016. Tuż obok prezentować się będą zabytkowe Mercedesy. Wśród nich najstarszy – należący do Polnocnej.TV. Organizatorzy zapraszają również na piaszczystą Baltic Plażę – leżaki, kosze, piłki… czyli aktywność i relaks w jednym miejscu.
Drugi dzień Zlotu - 1 lipca to, oprócz rejsów, nieskończona ilość atrakcji. Rozpocznie się XVII festiwal „Szanty Pod Żurawiem”, który tradycyjnie już towarzyszy Zlotowi. Zapraszamy od 17.00 pod Główną Scenę. O 21.30 wspólnymi siłami podejmiemy próbę pobicia rekordu polski w śpiewaniu szanty „Morskie Opowieści”. W strefie edukacyjnej wysłuchamy ciekawych opowieści z dalekich podróży, wypieczemy wspólnie przysmak gdański, a wieczorem zapraszamy na „Dobre rozmowy o żeglarskich porażkach”.
Trzeci dzień to oprócz stałych atrakcji, także widowiskowa bitwa żaglowców na wodach Motławy, której w tym roku towarzyszy pokaz pirotechniczny. W programie również m.in. Happening – Czytanie Męska Rzecz – żeglarze czytają dzieciom, zajęcia z pierwszej pomocy i ciąg dalszy wspaniałych wykładów i spotkań. Czwarty dzień Zlotu to kulminacja w postaci wspaniałej parady żaglowców, które przedefilują przed mieszkańcami i turystami wzdłuż Długiego Pobrzeża, o godz. 12.00. Warto dodać, że podczas trwania Zlotu na Górkach Zachodnich odbywać się będą regaty Nord Cup oraz Nations Cup. Więcej informacji, pełna lista jednostek i rozkład wraz z cenami rejsów także na: www.balticsail.pl.
 
Kiedy miłośnicy żagli bawią się na Baltic Sail, darłowskie czołgowisko wibruje od mielących piasek gąsienic a w powietrzu unosi się zapach spalonego oleju napędowego. Stałym elementem imprezy jest bazar militarny, kuchnia wojskowa, wystawa dioram, przejażdżki, prezentacja pojazdów wojskowych, zabytkowego sprzętu wojskowego, amerykańskich pojazdów: Willys, Harley Dawidson, Transporter M113 i inne.
Po pierwszych paradach i koncertach, które ruszają dziś o 20 – tej, jutro o 11 rusza powiatowy prolog a o 13 prezentacja prezentacja maszyn przybyłych na Zlot. Będzie także prezentacja dorobku Muzeum Wojska Polskiego – Kołobrzeg, Warszawa, konkursy dla publiczności(z nagrodami w postaci przejażdżek i gadżetów zlotowych), wejścia na antenę Radiem Koszalin i na koniec blok muzyczno-koncertowy .
Kolejne dni imprezy:
 
Piątek (1.07.2016 r.)
 
- 16.00 - oficjalne rozpoczęcie Zlotu (Powitanie gości)
- w ciągu całego dnia Blok Rozrywkowy( liczne konkursy: na najlepszą Dioramę, na najpiękniejszy pojazd zlotowy itp.)
- namiot prasowo-kinowy
- 14.00 - prezentacja grup rekonstrukcyjnych, klubów militarnych i ciężkiego sprzętu
- 20.00 - blok muzyczno-koncertowy ( 20.00 „NADMIAR” i 22.00 "OIL STAINS" zespół coverowy z Darłowa)
- nocne Military Party w namiocie piwnym
 
Sobota (2.07.2016 r.)
 
- na przebudzenie muzyka mechaniczna
- 11.00 - parada wozów militarnych na pl. Kościuszki w Darłowie
- w ciągu dnia konkursy dla dzieci i dorosłych( do wygrania cenne nagrody)
- 15.00 - prezentacja najciekawszych grup militarnych
- pokaz kolekcji militarnej pasjonatów wojskowości: Grupa z Lęborka - AMICUS
- 16.00 Inscenizacja batalistyczna - "Bitwa pod Lenino"
- 17.00 Oficjalne zakończenie XIX Zlotu, podziękowania za udział i wręczenie nagród
- 20.00 Blok muzyczno-koncertowy ( 20.00 "DERZUKI", 22.00 "ALERGEN" )
- 23.00 zabawa przy muzyce mechanicznej do białego rana
 
Niedziela (3.07.2016 r.)
 
Przez cały dzień bazar militarny, przejażdżki ciężkim sprzętem, kuchnia wojskowa, prezentacja pojazdów wojskowych.
(red) fot: Baltic Sail, Zlot Darłowo
Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 
 

Tagi: