Wystawa fotografii Zofii Rydet

Muzeum Narodowe w Gdańsku zaprasza do oddziału Zielona Brama na wernisaż wystawy "Zofia Rydet, Zapis socjologiczny (1978–1990)".

Na wystawę składają się zdjęcia z najsłynniejszego cyklu fotograficznego Zofii Rydet, powszechnie docenianej autorki fotografii artystycznej. Sam zbiór oceniany jest jako jeden z najważniejszych dzieł polskiej sztuki XX wieku. Stanowi bezcenne źródło wiedzy dla badaczy innych dyscyplin: antropologów, etnografów, socjologów i kulturoznawców. Artystka systematycznie dokumentowała życie ludzi w ich własnych mieszkaniach w blokach i we wnętrzach wiejskich chat. Stworzyła historyczne świadectwo polskich domów na przestrzeni ponad dekady: zdjęcia wykonane z zewnątrz, niejednokrotnie z ornamentyką, detalem rzeźbiarskim, elementami gospodarstwa domowego, płotami oraz samych mieszkańców. Podczas wystawy zaprezentowany zostanie również dokument zrealizowany w 1989 r. przez A. Różyckiego pod tytułem "Nieskończoność dalekich dróg, Podpatrzona i podsłuchana Zofia Rydet A.D. 1989". 

Zdjęcia będzie można obejrzeć w czasie wernisażu, który odbędzie się 13 marca, o godz. 18.00 w Muzeum Narodowym w Gdańsku/Oddział Zielona Brama (ul. Długi Targ 24), wstęp bezpłatny.

W 2013 r. Fundacja Sztuk Wizualnych we współpracy z Fundacją im. Zofii Rydet, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oraz Muzeum w Gliwicach rozpoczęła proces digitalizacji i upowszechniania zdjęć z cyklu Zapis socjologiczny. Wyniki badań nad twórczością artystki można śledzić pod adresem: www.zofiarydet.com.

 

Tagi: