Wojna 1920 - zapomniana kompania wirtuoza wojennej prozy

Zapomniane, dramatyczne losy pewnej kompanii Wojska Polskiego podczas walk z bolszewikami o północno-wschodnie ziemie Rzeczypospolitej latem 1920 roku, przypomniało  Gdyńskie wydawnictwo „Latarnia” które specjalizuje się w sektorze publikacji historycznych. Powieść "W polu" Stanisława Rembeka, uznawana swego czasu za najlepszą polską prozę militarną, dociera właśnie do księgarń
 
Stanisław Rembek (1901–1985) jest pisarzem niemal zapomnianym, do czego przyczynił się czas, kiedy jego twórczość objęta była zakazem publikowania, w tym w okresie stalinowskim. Autor walczył nie tylko w wojnie polsko-bolszewickiej, której poświęcił wspomniany utwór, lecz także uczestniczył w obronie Warszawy we wrześniu 1939 r. Jako uczestnik konfliktu z lat 1919–1921, w którym Polska walczyła z Rosją Sowiecką, w swoim utworze, po raz pierwszy opublikowanym w 1937 r., w realistyczny sposób oddał przebieg krwawych zmagań, brutalność wojny, jej chaos i grozę oraz niszczący wpływ na ludzką psychikę i stosunki między ludźmi. Ukazał także przekrój ówczesnego polskiego społeczeństwa, którego przedstawiciele tak zaciekle walczyli o zachowanie właśnie odzyskanej niepodległości. Marzenia o życiu poza frontem to jedyne chwile wytchnienia dla głównego bohatera utworu, porucznika Paprosińskiego. Jego przeżycia angażują czytelnika i pozwalają mu wniknąć w trudną żołnierską codzienność. Ponadto pisarz plastycznie portretuje wybraną grupę żołnierzy, łącznie z ich pochodzeniem społecznym i regionalnym oraz funkcją odgrywaną w oddziale. Arcydziełem są także miniportrety żołnierzy bolszewickich. Losy oddziału, nad którym zawisło fatum, budzą ponadto refleksje dotyczące roli jednostki dla zbiorowości. Utrata jednego z członków kompanii wywołuje spiralę wydarzeń, który kończy się jej całkowitą zagładą. Wielbiciele historii militarnej znajdą opisy użycia broni czy strategii z okresu wojny polsko-bolszewickiej. Niemal młodopolskie opisy i rozbudowane porównania kontrastują tu z naturalistycznymi opisami cierpienia i śmierci bohaterów oraz zniszczeń. 
Powieść „W polu” jest uważana za najlepszą z dorobku pisarza, wysoko oceniał ją m.in. Czesław Miłosz, który uznał ją za najważniejszą powieść militarną okresu międzywojennego. Autentyzm i wirtuozerski kunszt pisarski Rembeka znalazł uznanie filmowców: Juliusz Machulski wykorzystał opowiadania tego autora do nakręcenia filmu „Szwadron” (1992) toczący się w czasie powstania styczniowego, zaś Andrzej Wajda wyreżyserował „Wyrok na Franciszka Kłosa” (2000), poświęcony problemowi zdrady i kolaboracji podczas okupacji.
Wydawnictwo Latarnia jest nowym uczestnikiem rynku wydawniczego w Polsce. Zespół latarni tworzą jednak fachowcy, od lat powiązani z branżą wydawniczą i zdobywający pierwsze doświadczenia edytorskie w latach osiemdziesiątych ubiegłego stulecia, działając w strukturach podziemnych wydawnictw. A racji przeszłości i zainteresowań, chcą postawić na literaturę historyczną, publicystyczną i w pewnej mierze polityczną. 
- Planujemy powracać do wartościowych a już nieco zapomnianych  książek. Chcielibyśmy, aby  zdobywały kolejnych czytelników, cieszyły, bawiły, ale też przywoływały do refleksji – mówi Marta Pilarska z „Latarni”. - Ogromnie zależy nam na tym, by nasz program wydawniczy był w maksymalnym stopniu współtworzony z Czytelnikami. Służyć temu ma nasza strona internetowa i profil Czytajmy na Facebooku.
Już wkrótce nakładem „Latarni” ukaże się także długo oczekiwane wznowienie „Historii USA” i uzupełniony kolejny Herbarz Polski, wychodzący naprzeciw coraz szerszemu zainteresowaniu heraldyką.
 
Wydawnictwo Latarnia: latarnia.com.pl, fb.com/czytajmy
(red,BG, for - latarnia)

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: