Nasza recenzja: Historia lasów gdańskich Krzyszfota Jażdżewskiego

Nadleśnictwo Gdańsk we współpracy z wydawnictwem Oskar wydało książkę autorstwa Krzysztofa Jażdżewskiego. Historia lasów gdańskich. Od dóbr oliwskich i puckich do Nadleśnictwa Gdańsk. To pierwsza tak kompleksowo opracowana monografia lasów okalających Gdańsk.

Krzysztof Jażdżewski, absolwent Uniwersytetu Gdańskiego oraz Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, przygotował opracowanie na temat lasów. Historia nadleśnictw oraz gospodarki morskiej dotychczas nie była traktowana z należytą uwagą. Najnowsza monografia zmienia podejście do materii. Oprócz opracowania dokumentów, źródeł kartograficznych, książka zawiera również szeroko opisany kontekst gospodarki leśnej - gdański handel drewnem. 

Na prawie 200 stronach dzieła Jażdżewskiego znajdziemy też wiele opracowań bibliograficznych oraz przedruków map i pocztówek ze zbiorów wydawnictwa Oskar, często nieznanych nawet dla kolekcjonerów. Szata graficzna, twarda okładka i znakomite ilustracje są bez wątpienia jedną z zalet książki. A sama treść? Z pozoru książka o lasach może wydawać się nudną, jednak gdy dodamy czynnik ludzki i historię tworzenia się ideei gospodarki leśnej oraz ochrony środowiska możemy spojrzeć na historię z innej strony. Bez wątpienia jednym z następstw rewoloucji przemysłowej była właśnie kompleksowa opieka leśna. Jej dzieje są fascynującym wycinkiem ludzkiego dążenia do kształtowania świata oraz początkami myślenia ekologicznego. Miłośnicy gdańskich historii znajdą to co lubią najbardziej - nostalgiczną nieco pamięć o dawnym mieście, tym które odeszło w niepamięć wraz z dojściem do władzy NSDAP. Warto więc sięgnąć po historię naszych lasów.

książkę kupimy m.in. TUTAJ

zobacz też: Bywali tu przedwojenni myśliwi. Niezwykła leśniczówka pod Malborkiem

Piotr Celej

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: