Luksusowy Mercedes i pancerze - dzieje się w Dąbrówce pod Wejherowem

Sporo nowego dzieje się w Muzeum Techniki Wojskowej „Gryf” w Dąbrówce pod Wejherowem. Placówka, której właścicielam jest Marian Kotecki, na co dzień przedsiębiorca przewozowy, wzbogaciła się właśnie o pięknego, przedwojennego Mercedesa 230. Wielka, czarna limuzyna to nie jedyny nowy eksponat, jaki zaparkował w ostatnim czasie w garażach na terenie dawnej jednostki rakietowej

Nowy eksponat muzeum to Mercedes W 143 – 230 z 1938 roku. Samochody typoszeregu W 143/W230, produkowane były od 1937 do 1941 roku w dwóch rozstawach osi. Odpowiednik dzisiejszej E – klasy, miał bardzo ciekawego kuzyna. Był nim model W 138 wyposażony w silnik wysokoprężny i oznaczany jako 260D.

Tuż przed Mercedesem na na muzealnej ekspozycji zaparkował kolejny pojazd gąsienicowy. Jest to w pełni sprawny czołg średni T-55AD2 numer taktyczny 6628, w bardzo ciekawej wersji dowódczej. 4 maja pracownicy muzeum odbyli nim pierwsze jazdy testowe. Prezentowana wersja czołgu różni się nieznacznie od "zwykłych pięć-piątek". W pojeździe zamontowano dwie radiostacje R-123 oraz inne wyposażenie dodatkowe, co wiązało się ze zmniejszeniem zapasu amunicji do 38 nabojów. Wersja AD2 przeznaczona była dla dowódców na szczeblu batalionu / kompani.

Przed T 55 do oglądania udostępniono także amerykański, półgąsienicowy transporter opancerzony M3A1 Half-Track z czasów II Wojny Światowej.

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: